| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy złożenie wyjaśnienia do korekty deklaracji podlega opłacie skarbowej

Czy złożenie wyjaśnienia do korekty deklaracji podlega opłacie skarbowej

Złożyłam zeznanie podatkowe, ale niedawno odnalazłam jeszcze kilka faktur remontowych. Zamierzam złożyć korektę zeznania. Czy od wyjaśnienia do korekty i wyrażonego w nim "czynnego żalu" powinnam zapłacić opłatę skarbową?

Nie, złożenie wyjaśnienia do korekty i wyrażenie w nim „czynnego żalu” nie powoduje obowiązku zapłaty opłaty skarbowej. Opłacie tej podlegają m.in. podania (żądania, wnioski, odwołania, zażalenia) i załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego. Złożenia wyjaśnienia do korekty wraz z podaniem jej przyczyn wymaga Ordynacja podatkowa, w związku z tym stanowi ono wykonanie obowiązku ustawowego. W piśmie Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru z 9 czerwca 2005 r. nr LK-0680/119/1/JB/05/375 wskazano, iż (...) Jako podań nie traktuje się zgłoszeń, z którymi wiążą się określone działania organów administracji publicznej, mające charakter informacyjny i stanowiące wykonanie obowiązku ustawowego. Złożone wyjaśnienie do korekty ma taki właśnie charakter, w związku z czym nie podlega opłacie skarbowej. Ponadto w Pani przypadku nie ma powodu do wyrażania „czynnego żalu”, bo zobowiązanie podatkowe zostało zawyżone, a nie zaniżone.
 art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej – j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Ewa Leszczyńska
specjalista w zakresie opłat, pracownik redakcji


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »