| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zaliczyć w koszty nabycie akcji wniesionych następnie aportem

Kiedy zaliczyć w koszty nabycie akcji wniesionych następnie aportem

Nasza spółka wniosła w formie aportu nabyte przez nią akcje innej spółki akcyjnej do spółki z o.o. W którym momencie mamy prawo do zaliczenia w koszty wydatków poniesionych w związku z nabyciem tych akcji?

Prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie akcji powstanie z chwilą objęcia udziałów spółki. Moment ten odpowiada dacie rejestracji aportu.
Do przychodów dla celów podatkowych zalicza się nominalną wartość udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (art. 12 ust. 1 pkt 7 updop). W Państwa przypadku przychód należało zatem ustalić w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów w spółce. Przychód ten powstanie w dacie rejestracji aportu.
Jeżeli natomiast chodzi o ustalenie kosztów uzyskania przychodów w związku z objęciem udziałów w innej spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny, to na dzień objęcia tych udziałów ustala się koszt uzyskania przychodu w wysokości faktycznie poniesionych wydatków na nabycie akcji stanowiących wkład niepieniężny (art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b) updop). Państwa kosztem uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów są zatem faktycznie poniesione wydatki na zakup akcji S.A.
Jeżeli chodzi o moment uznania kosztu, to co do zasady kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które dotyczą tego roku, to znaczy:
 koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami tego roku,
 koszty poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku,
 koszty (ściśle określone co do rodzaju i kwoty), które zostały zarachowane, chociaż ich faktycznie nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku.
Jeżeli zarachowanie kosztu w danym roku nie było możliwe, to koszt ten potrąca się w roku, w którym został faktycznie poniesiony. Z tym jednak przypadkiem w Państwa sytuacji nie mamy do czynienia.
Podsumowując, ponieważ datą powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w innej spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny jest dzień rejestracji aportu, to i odpowiednio spółka ma prawo do zaliczenia w koszty podatkowe wydatków na nabycie akcji w tym dniu.
art. 12 ust. 1 pkt 7 i art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b) ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK