| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zaliczyć w koszty nabycie akcji wniesionych następnie aportem

Kiedy zaliczyć w koszty nabycie akcji wniesionych następnie aportem

Nasza spółka wniosła w formie aportu nabyte przez nią akcje innej spółki akcyjnej do spółki z o.o. W którym momencie mamy prawo do zaliczenia w koszty wydatków poniesionych w związku z nabyciem tych akcji?

Prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie akcji powstanie z chwilą objęcia udziałów spółki. Moment ten odpowiada dacie rejestracji aportu.
Do przychodów dla celów podatkowych zalicza się nominalną wartość udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (art. 12 ust. 1 pkt 7 updop). W Państwa przypadku przychód należało zatem ustalić w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów w spółce. Przychód ten powstanie w dacie rejestracji aportu.
Jeżeli natomiast chodzi o ustalenie kosztów uzyskania przychodów w związku z objęciem udziałów w innej spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny, to na dzień objęcia tych udziałów ustala się koszt uzyskania przychodu w wysokości faktycznie poniesionych wydatków na nabycie akcji stanowiących wkład niepieniężny (art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b) updop). Państwa kosztem uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów są zatem faktycznie poniesione wydatki na zakup akcji S.A.
Jeżeli chodzi o moment uznania kosztu, to co do zasady kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które dotyczą tego roku, to znaczy:
 koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami tego roku,
 koszty poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku,
 koszty (ściśle określone co do rodzaju i kwoty), które zostały zarachowane, chociaż ich faktycznie nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku.
Jeżeli zarachowanie kosztu w danym roku nie było możliwe, to koszt ten potrąca się w roku, w którym został faktycznie poniesiony. Z tym jednak przypadkiem w Państwa sytuacji nie mamy do czynienia.
Podsumowując, ponieważ datą powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w innej spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny jest dzień rejestracji aportu, to i odpowiednio spółka ma prawo do zaliczenia w koszty podatkowe wydatków na nabycie akcji w tym dniu.
art. 12 ust. 1 pkt 7 i art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b) ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »