| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać zakup i sprzedaż wartości dewizowych w kantorze

Jak rozliczać zakup i sprzedaż wartości dewizowych w kantorze

Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży wartości dewizowych w kantorze wymiany walut, na koniec roku będę zobowiązany do skorygowania kolumny 10 księgi przychodów i rozchodów o wartość spisu z natury, na którym znajdują się wycenione w cenie zakupu wartości dewizowe?

Nie należy korygować kolumny 10 pkpir na koniec roku podatkowego o wartość spisu z natury.
Kolumna 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (na podstawie objaśnień zawartych w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów) przeznaczona jest do wpisywania łącznej kwoty zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Charakterystyczną cechą działalności, którą prowadzi Czytelnik, jest to, że zapisów w księdze dokonuje się jeden raz w miesiącu na podstawie prowadzonej przez podatnika ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych.
Rozporządzenie nie przewiduje dodatkowych obowiązków, które spoczywałyby na podatnikach prowadzących działalność kantorową, w związku z obowiązkiem sporządzania remanentu końcowego (spisu z natury) na koniec roku podatkowego. Należy bowiem zauważyć, że zakupywane wartości dewizowe, które podlegają dalszej odsprzedaży, są w myśl przepisów podatkowych takim samym towarem handlowym jak inne towary (wyroby) przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. W związku z tym nie istnieje potrzeba dokonywania jakiejkolwiek korekty zapisów w księdze przychodów i rozchodów.
Warto dodać, że zasady sporządzania spisu z natury reguluje § 27, 28 i 29 powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz art. 24 ust. 2 i art. 44 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
art. 24 ust. 2, art. 44 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
§ 27–29 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
Andrzej Przeszkoda
specjalista w zakresie podatku dochodowego


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »