| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć nabycie wierzytelności

Jak rozliczyć nabycie wierzytelności

Jak rozliczyć nabycie wierzytelności
PROBLEM
Spółka niezajmująca się profesjonalnie obrotem wierzytelnościami chce nabyć od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jej wierzytelności za kwotę niższą od wartości tych wierzytelności. Jak rozpoznać moment powstania przychodu z tej transakcji? Kiedy dokonać zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z nabyciem wierzytelności?
RADA
Przychód podatkowy powstanie z chwilą faktycznej zapłaty (lub kompensaty) wierzytelności przez dłużnika, a wydatek poniesiony na nabycie tej wierzytelności będzie kosztem uzyskania przychodu w dacie otrzymania należności od dłużnika.
UZASADNIENIE
Co do zasady, przychodami związanymi z działalnością gospodarczą osiągniętymi w roku podatkowym, są również należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 updop).
Ponieważ jednak przedmiotem działania spółki nie jest obrót wierzytelnościami, to przychód z nabycia wierzytelności nie jest tu przychodem należnym związanym z działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji mamy do czynienia z przychodem z prawa majątkowego, jakim jest wierzytelność. Przychodem z praw majątkowych jest uiszczona przez dłużnika kwota wierzytelności. W konsekwencji przychód powstaje u nabywcy wierzytelności w dacie faktycznego otrzymania należności od dłużnika tej wierzytelności.
Odpowiednio wydatek na nabycie wierzytelności stanowi koszt uzyskania przychodu w dacie otrzymania należności od dłużnika. Dzieje się tak, gdyż wydatek taki dopiero w tej dacie zostaje poniesiony w związku z uzyskanym przychodem.
 art. 12 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK