| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak działa program "Pierwszy biznes"

Jak działa program "Pierwszy biznes"

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą i założyć firmę handlującą sprzętem komputerowym. Pozostaję bez pracy już rok od skończenia studiów. Z jakich programów pomocowych na założenie własnej firmy może skorzystać bezrobotny absolwent i na jakich warunkach?

Po odbyciu szkoleń bezrobotny będzie mógł skorzystać z bezzwrotnej dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej (maksymalna kwota to 12 077,25 zł) bądź z kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Praca dla młodych” (maksymalnie na kwotę 40 000 zł) oraz z Funduszy Wspierania Przedsiębiorczości. Pożyczka może być udzielona na okres do 36 miesięcy z możliwością karencji spłaty do 6 miesięcy. Oprocentowanie pożyczki wynosi 0,75 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP. Bank Gospodarstwa Krajowego oraz lokalne fundusze pożyczkowe pobierają jednorazową prowizję od kwoty udzielonej pożyczki w wysokości 1%. Spłata pożyczki odbywa się w ratach miesięcznych.
Przykład
Młody absolwent Jan K. po długich i bezowocnych poszukiwaniach pracy w PUP zdecydował się założyć firmę świadczącą usługi szklarskie. Na rozruch biznesu będzie potrzebował 50 000 zł. W związku z tym, że nie miał własnych środków finansowych, po odbyciu szkoleń teoretycznych i praktycznych zdecydował się skorzystać z dotacji oraz pożyczki BGK. Potrzebna kwota pożyczki to 38 000 zł. Prowizja wyniesie 380 zł, oprocentowanie pożyczki 4,125% (5,5% x 0,75).
Program „Pierwszy biznes” nie zastępuje programu „Pierwsza praca”, lecz go uzupełnia, wzmacniając segment związany z przedsiębiorczością i samozatrudnieniem.
Osoby bezrobotne, które mają już teraz pomysł na własną działalność gospodarczą i chciałyby od razu skorzystać z bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy też z pożyczek z BGK, mogą w każdej chwili zgłosić się w tej sprawie do powiatowych urzędów pracy (dotacje) czy oddziału BGK (pożyczki), bez konieczności odbywania wcześniej szkoleń teoretycznych i stażu.
Do końca 2005 r. na ten cel Ministerstwo Gospodarki i Pracy przewidziało kwotę 40 000 000 zł. W pierwszym roku funkcjonowania program finansowany będzie ze środków rezerwy Funduszu Pracy, a w kolejnych latach ze środków będących w dyspozycji samorządów powiatowych; możliwe jest również uruchomienie dodatkowych kwot z rezerwy ministra pracy. W finansowaniu programu przewiduje się także udział środków unijnych, w tym głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego (szczególnie w ramach projektów w zakresie szkoleń, poradnictwa zawodowego i pośrednictwa).
Łukasz Kusak
specjalista w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi UE


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK