| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak działa program "Pierwszy biznes"

Jak działa program "Pierwszy biznes"

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą i założyć firmę handlującą sprzętem komputerowym. Pozostaję bez pracy już rok od skończenia studiów. Z jakich programów pomocowych na założenie własnej firmy może skorzystać bezrobotny absolwent i na jakich warunkach?

Po odbyciu szkoleń bezrobotny będzie mógł skorzystać z bezzwrotnej dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej (maksymalna kwota to 12 077,25 zł) bądź z kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Praca dla młodych” (maksymalnie na kwotę 40 000 zł) oraz z Funduszy Wspierania Przedsiębiorczości. Pożyczka może być udzielona na okres do 36 miesięcy z możliwością karencji spłaty do 6 miesięcy. Oprocentowanie pożyczki wynosi 0,75 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP. Bank Gospodarstwa Krajowego oraz lokalne fundusze pożyczkowe pobierają jednorazową prowizję od kwoty udzielonej pożyczki w wysokości 1%. Spłata pożyczki odbywa się w ratach miesięcznych.
Przykład
Młody absolwent Jan K. po długich i bezowocnych poszukiwaniach pracy w PUP zdecydował się założyć firmę świadczącą usługi szklarskie. Na rozruch biznesu będzie potrzebował 50 000 zł. W związku z tym, że nie miał własnych środków finansowych, po odbyciu szkoleń teoretycznych i praktycznych zdecydował się skorzystać z dotacji oraz pożyczki BGK. Potrzebna kwota pożyczki to 38 000 zł. Prowizja wyniesie 380 zł, oprocentowanie pożyczki 4,125% (5,5% x 0,75).
Program „Pierwszy biznes” nie zastępuje programu „Pierwsza praca”, lecz go uzupełnia, wzmacniając segment związany z przedsiębiorczością i samozatrudnieniem.
Osoby bezrobotne, które mają już teraz pomysł na własną działalność gospodarczą i chciałyby od razu skorzystać z bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy też z pożyczek z BGK, mogą w każdej chwili zgłosić się w tej sprawie do powiatowych urzędów pracy (dotacje) czy oddziału BGK (pożyczki), bez konieczności odbywania wcześniej szkoleń teoretycznych i stażu.
Do końca 2005 r. na ten cel Ministerstwo Gospodarki i Pracy przewidziało kwotę 40 000 000 zł. W pierwszym roku funkcjonowania program finansowany będzie ze środków rezerwy Funduszu Pracy, a w kolejnych latach ze środków będących w dyspozycji samorządów powiatowych; możliwe jest również uruchomienie dodatkowych kwot z rezerwy ministra pracy. W finansowaniu programu przewiduje się także udział środków unijnych, w tym głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego (szczególnie w ramach projektów w zakresie szkoleń, poradnictwa zawodowego i pośrednictwa).
Łukasz Kusak
specjalista w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi UE


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK