| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak działa program "Pierwszy biznes"

Jak działa program "Pierwszy biznes"

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą i założyć firmę handlującą sprzętem komputerowym. Pozostaję bez pracy już rok od skończenia studiów. Z jakich programów pomocowych na założenie własnej firmy może skorzystać bezrobotny absolwent i na jakich warunkach?

W lipcu 2005 r. Ministerstwo Gospodarki i Pracy rozpoczęło realizację programu „Pierwszy biznes”, który ma na celu zaktywizować bezrobotnych absolwentów do zakładania własnych firm poprzez udzielenie im kompleksowego wsparcia szkoleniowego i finansowego. Młodzi ludzie będą mogli otrzymać m.in. bezzwrotną dotację w wysokości 12 000 zł oraz skorzystać z preferencyjnych kredytów Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Praca dla młodych”. Szczegóły w uzasadnieniu.
Głównym celem programu „Pierwszy biznes” jest udzielenie pomocy w podejmowaniu działalności gospodarczej i promocja postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi. Realizatorami programu są m.in. powiatowe urzędy pracy, organizacje akademickie i związki pracodawców. W ramach programu absolwenci zarejestrowani w urzędach pracy będą mogli liczyć na pomoc merytoryczną i finansową przy zakładaniu własnej firmy. Program będzie kontynuowany również w przyszłym roku. Program „Pierwszy biznes” skierowany jest do bezrobotnej młodzieży do 25. roku życia oraz do absolwentów szkół wyższych do 27. roku życia.
Program składa się z trzech głównych elementów:
szkoleń teoretycznych,
szkoleń praktycznych (kilkumiesięczne szkolenia w funkcjonujących firmach),
dotacji i pożyczek na założenie własnego biznesu.
Program przewiduje również zapewnienie odpowiedniej sieci doradców i uruchomienie szerszego dostępu do środków finansowych oraz promocję instytucji poręczeniowych i parabankowych.
Na szkolenia w ramach programu kierować będą urzędy pracy. Nabór na pierwsze szkolenia rozpocznie się we wrześniu 2005 r. Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy, spełniająca wymagane kryteria, objęta zostanie cyklem 80-godzinnych szkoleń teoretycznych omawiających: budowanie postaw kreatywnych, ocenę i wzmacnianie predyspozycji psychicznych, wiedzę prawną i finansową o procesach prowadzących do założenia firmy oraz o jej późniejszym prowadzeniu i uwarunkowaniu rozwoju. W ramach tej części programu będzie można otrzymać także publikacje i wzory dokumentów (w tym zestawy dokumentów niezbędne do rozpoczynania działalności gospodarczej w formie elektronicznej oraz program symulujący prowadzenie działalności i pomagający budować biznes plan), informacje o dobrych praktykach itd. Po odbyciu szkoleń teoretycznych przyszli przedsiębiorcy zostaną skierowani przez urząd pracy na kilkumiesięczne szkolenia praktyczne w firmach funkcjonujących w branżach i sektorach zbliżonych do tych, w jakich chcieliby podjąć działalność.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK