| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak działa program "Pierwszy biznes"

Jak działa program "Pierwszy biznes"

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą i założyć firmę handlującą sprzętem komputerowym. Pozostaję bez pracy już rok od skończenia studiów. Z jakich programów pomocowych na założenie własnej firmy może skorzystać bezrobotny absolwent i na jakich warunkach?

W lipcu 2005 r. Ministerstwo Gospodarki i Pracy rozpoczęło realizację programu „Pierwszy biznes”, który ma na celu zaktywizować bezrobotnych absolwentów do zakładania własnych firm poprzez udzielenie im kompleksowego wsparcia szkoleniowego i finansowego. Młodzi ludzie będą mogli otrzymać m.in. bezzwrotną dotację w wysokości 12 000 zł oraz skorzystać z preferencyjnych kredytów Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Praca dla młodych”. Szczegóły w uzasadnieniu.
Głównym celem programu „Pierwszy biznes” jest udzielenie pomocy w podejmowaniu działalności gospodarczej i promocja postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi. Realizatorami programu są m.in. powiatowe urzędy pracy, organizacje akademickie i związki pracodawców. W ramach programu absolwenci zarejestrowani w urzędach pracy będą mogli liczyć na pomoc merytoryczną i finansową przy zakładaniu własnej firmy. Program będzie kontynuowany również w przyszłym roku. Program „Pierwszy biznes” skierowany jest do bezrobotnej młodzieży do 25. roku życia oraz do absolwentów szkół wyższych do 27. roku życia.
Program składa się z trzech głównych elementów:
szkoleń teoretycznych,
szkoleń praktycznych (kilkumiesięczne szkolenia w funkcjonujących firmach),
dotacji i pożyczek na założenie własnego biznesu.
Program przewiduje również zapewnienie odpowiedniej sieci doradców i uruchomienie szerszego dostępu do środków finansowych oraz promocję instytucji poręczeniowych i parabankowych.
Na szkolenia w ramach programu kierować będą urzędy pracy. Nabór na pierwsze szkolenia rozpocznie się we wrześniu 2005 r. Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy, spełniająca wymagane kryteria, objęta zostanie cyklem 80-godzinnych szkoleń teoretycznych omawiających: budowanie postaw kreatywnych, ocenę i wzmacnianie predyspozycji psychicznych, wiedzę prawną i finansową o procesach prowadzących do założenia firmy oraz o jej późniejszym prowadzeniu i uwarunkowaniu rozwoju. W ramach tej części programu będzie można otrzymać także publikacje i wzory dokumentów (w tym zestawy dokumentów niezbędne do rozpoczynania działalności gospodarczej w formie elektronicznej oraz program symulujący prowadzenie działalności i pomagający budować biznes plan), informacje o dobrych praktykach itd. Po odbyciu szkoleń teoretycznych przyszli przedsiębiorcy zostaną skierowani przez urząd pracy na kilkumiesięczne szkolenia praktyczne w firmach funkcjonujących w branżach i sektorach zbliżonych do tych, w jakich chcieliby podjąć działalność.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK