| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak amortyzować darowane przedsiębiorstwo

Jak amortyzować darowane przedsiębiorstwo

Od niedawna jestem właścicielem ośrodka wypoczynkowego, który otrzymałem w formie darowizny. Jest to ogrodzony teren, na którym stoją domki kempingowe i inne urządzenia (budynki murowane oraz barakowozy). Czy wprowadzając tego typu ośrodek do ewidencji mam go potraktować jako jeden środek trwały, czy każdą rzecz mogę ewidencjonować oddzielnie? A może ta darowizna w ogóle nie powinna być amortyzowana?

Środki trwałe: W razie nabycia przedsiębiorstwa łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy między wartością tego przedsiębiorstwa a wartością składników mienia niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną do celów podatku od spadków i darowizn.
Nabycie składników majątkowych w formie darowizny nie stanowi przeszkody do ich amortyzacji i zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że składniki te mogą zostać uznane za środki trwałe.
Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 updof wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze darowizny stanowi wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości. Natomiast z ust. 15 tego artykułu wynika, że w razie nabycia w drodze darowizny przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy między wartością tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części a wartością składników mienia niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną do celów podatku od spadków i darowizn.
Aby można było amortyzować przedsiębiorstwo, należy ustalić jego wartość rynkową. Następnie otrzymaną wartość należy porównać z wartością rynkową poszczególnych środków z dnia ich nabycia. Jeśli suma wartości poszczególnych środków jest niższa, do amortyzacji przyjmuje się wartość niższą.
Jeśli suma wartości poszczególnych środków jest niższa od wartości przedsiębiorstwa, do amortyzacji przyjmuje się wartość niższą.
W ten sposób ustalona wartość początkowa dla poszczególnych środków trwałych będzie stanowić podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i w takiej wartości powinny one zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych.
Maria Tatarska
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK