| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ewidencja analityczna środków trwałych

Ewidencja analityczna środków trwałych

Jestem główną księgową w spółce z o.o. prowadzącej działalność handlową i w związku z charakterem prowadzonej działalności nie posiadamy dużej ilości środków trwałych. Obecnie opracowujemy nowy plan kont. Chciałabym wiedzieć, jak szczegółową ewidencję analityczną powinniśmy prowadzić do konta syntetycznego, na którym ewidencjonowane są środki trwałe, aby być w zgodzie i z przepisami księgowymi, i podatkowymi?

ODPOWIEDŹ:
Ewidencja powinna umożliwiać identyfikację rodzajową i jednostkową każdego środka trwałego.
WYJAŚNIENIE:
Do konta 010 „Środki trwałe” należy prowadzić na tyle szczegółową ewidencję analityczną, aby umożliwiała identyfikację rodzajową każdego środka trwałego na potrzeby amortyzacji i sprawozdawczości oraz jego identyfikację jednostkową (numer inwentarzowy), określenie wartości początkowej, daty przyjęcia do użytkowania, miejsca używania oraz osób materialnie odpowiedzialnych. W ewidencji szczegółowej powinna być ujęta stawka amortyzacyjna, kwota odpisu amortyzacyjnego (za rok, miesiąc) oraz konsekwencje aktualizacji wartości początkowej i odpisów umorzeniowych.
Ewidencja księgowa powinna nie tylko być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, ale także zaspokajać potrzeby informacyjne firmy. Powinna służyć decydentom do analizy i podejmowania decyzji. Forma prowadzenia ewidencji powinna być określona przez zasady (politykę) rachunkowości i uwzględniać przepisy podatkowe i księgowe obowiązujące w tym zakresie.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Grzegorz Mazur


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK