| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy refundacja wydatków pracownika nie jest dla niego przychodem

Kiedy refundacja wydatków pracownika nie jest dla niego przychodem

Czy refundacja z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych kosztów zakupu laptopa przez pracownika niepełnosprawnego w ramach indywidualnego programu rehabilitacji jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pracownik niepełnosprawny: Jeśli refundacja wydatków niepełnosprawnego pracownika z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych ma charakter bezzwrotny i została przyznana zgodnie z obowiązującymi przepisami, to tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wolne od podatku są m.in. otrzymane, zgodnie z odrębnymi przepisami, świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Szczegółowe zasady wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz tryb ustalania zakładowego regulaminu wykorzystania tych środków, a także zasady tworzenia i finansowania indywidualnych programów rehabilitacji, określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. To z jego postanowień wynika, że środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych mogą być przeznaczone na indywidualne programy rehabilitacji, mające na celu zmniejszenie ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
Co istotne, rodzaje kosztów, jakie mogą być finansowane w ramach indywidualnych programów rehabilitacji, wymienione w rozporządzeniu, nie tworzą katalogu zamkniętego. W konsekwencji należy przyjąć, że z programów tych mogą być finansowane wszelkiego rodzaju świadczenia (np. w postaci refundacji kosztów zakupu laptopa), jeśli ich celem jest zmniejszenie ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności, a ponadto ich przyznanie odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania środków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Jeśli więc refundacja ma charakter bezzwrotny i została przyznana zgodnie z obowiązującymi przepisami, to tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W przeciwnym razie stanowi dla niepełnosprawnego pracownika przychód ze stosunku pracy, od którego istnieje obowiązek zapłacenia podatku.
Monika Rek
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz.U. Nr 123, poz. 776; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 44, poz. 422
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych – Dz.U. z 1999 r. Nr 3, poz. 22; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 96, poz. 960


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK