| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umowa o dzieło zawarta z osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę podlega VAT

Czy umowa o dzieło zawarta z osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę podlega VAT

Czy zapłacę VAT od umowy o dzieło z osobą nadzorującą budowę, zatrudnioną w innej firmie i zarabiającą około 6000 zł miesięcznie?

Jednoznaczna odpowiedź ze względu na dość ogólne sformułowanie pytania nie jest możliwa. Zakładając, że osoba nadzorująca budowę jest inspektorem nadzoru inwestorskiego (w myśl prawa budowlanego), nie będzie możliwe wyłączenie tej umowy z opodatkowania VAT. Umowa będzie jednak zwolniona z opodatkowania, jeżeli inspektor korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jeżeli osoba nadzorująca budowę pełni faktycznie funkcję kierownika budowy, umowa może być wyłączona z opodatkowania VAT, gdy spełnia warunki opisane w uzasadnieniu. Fakt zatrudnienia tej osoby w innej firmie oraz wysokość wynagrodzenia nie ma znaczenia dla oceny, czy umowa ta będzie opodatkowana VAT.
Jednoznaczna odpowiedź na pytanie nie jest możliwa ze względu na bardzo ogólną treść pytania. Przepisy nie zawierają bowiem ogólnego wyłączenia spod opodatkowania czynności wykonywanych na podstawie umowy o dzieło, lecz w określonych okolicznościach mogą spowodować wyłączenie z opodatkowania czynności wykonywanych na podstawie tej umowy.
Podstawowe znaczenie ma kwestia, czy przychody osoby nadzorującej budowę zaliczane są u niej do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Jeśli tak jest, to możliwe, iż uzyskiwane przychody korzystają z wyłączenia spod opodatkowania, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten wyłącza spod opodatkowania czynności, z tytułu których przychody zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym ich wykonanie umową określającą:
Słojewski warunki wykonywania tych czynności,
• wynagrodzenie,
• odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
W myśl przepisów prawa budowlanego nie następuje przejęcie przez Pana, jako zlecającego czynności, odpowiedzialności za wykonywanie nadzoru budowlanego. Z tego względu w stosunku do inspektora nadzoru inwestorskiego opisane wyłączenie z opodatkowania nie może mieć zastosowania. Może znaleźć ewentualnie zastosowanie zwolnienie podmiotowe, którym może być objęty inspektor nadzoru inwestorskiego (w 2005 r. zwolnienie to przysługuje do wartości sprzedaży opodatkowanej – 43 800 zł). Jeśli zwolnienie to ma zastosowanie, nie dojdzie do opodatkowania VAT. W przeciwnym razie czynności wykonywane w ramach umowy o dzieło będą podlegać opodatkowaniu.
Jeżeli osoba nadzorująca budowę nie jest inspektorem nadzoru inwestorskiego, to przy spełnieniu opisanych warunków może skorzystać z wyłączenia z opodatkowania.
Na zakończenie należy zauważyć, że z punktu widzenia opodatkowania przedmiotowych czynności nie ma znaczenia fakt zatrudnienia osoby nadzorującej budowę w innej firmie (ani wysokość jej zarobków).
• art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• art. 15 ust. 3 pkt 3 i art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »