| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy składając deklaracje podatkowe za wrzesień 2005 r. mam stosować nowe zasady zaokrąglania

Czy składając deklaracje podatkowe za wrzesień 2005 r. mam stosować nowe zasady zaokrąglania

Jak mam obecnie zaokrąglać kwoty wykazywane w deklaracji PIT-5 za wrzesień 2005 r.? Czy mam stosować takie same zasady, jakie obowiązują teraz dla deklaracji VAT?

Nie, do końca 2005 r. obowiązują stare zasady zaokrąglania stosowane w deklaracjach podatkowych. Dopiero od 1 stycznia 2006 r. podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom będą zawsze zaokrąglane w ten sam sposób. Jednolite zasady obejmą zarówno deklaracje PIT, CIT, jak i VAT. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy będzie się pomijać, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy będzie się podwyższać do pełnych złotych.
Zmiana w zasadach zaokrąglania, o którą Pan pyta, wynika z nowelizacji Ordynacji podatkowej, a nie ustaw o podatkach dochodowych. Przez wiele lat obowiązywały odmienne zasady zaokrąglania dla PIT od tych dla VAT oraz CIT. Ta dwoistość powodowała błędy. Ustawodawca dostrzegł to i zasady zaokrąglania ujednolicił, zmieniając Ordynację podatkową.
Ponieważ nowelizacja Ordynacji podatkowej jest bardzo obszerna i zawiera wiele terminów wejścia w życie poszczególnych nowości, podatnicy mają problemy z ustaleniem daty ich wejścia w życie. Dodatkowo w wielu publikacjach można było, co prawda, znaleźć omówienie wprowadzonych przez znowelizowaną Ordynację podatkową zmian, ale czasami nie eksponowały one tych dat. Wynika, że najwięcej nieporozumień dotyczy składania deklaracji podatkowych przez Internet. Będzie to możliwe od sierpnia 2006 r.
Jednocześnie w sierpniu 2005 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawienia oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur. Część przedsiębiorców jest przekonana, że data wejścia w życie przepisów o fakturach pokrywa się z datą wejścia w życie przepisów o elektronicznych deklaracjach podatkowych. Z kolei w przypadku zmian przepisów w Ordynacji podatkowej (nowelizacja art. 63 Ordynacji oraz utrata mocy zasad zaokrąglania zawartych w przepisach wykonawczych MF) o zaokrąglaniu liczb wykazanych w deklaracjach podatkowych niektórzy przedsiębiorcy są przekonani, że nowe zasady obowiązują od 1 września 2005 r. Błąd ten wynika z tego, że większość nowości w Ordynacji podatkowej weszła w życie 1 września 2005 r. Natomiast w przypadku zmian zasad zaokrąglania wchodzą one w życie od 1 stycznia 2006 r. Jest to podyktowane potrzebą zachowania ciągłości zasad zaokrąglania w rozliczaniu bieżącego roku podatkowego. Zmiana zasad zaokrąglania np. od września 2005 r. skomplikowałaby rozliczenie poszczególnych deklaracji miesięcznych w zeznaniu rocznym za 2005 r. – suma kwot wykazanych w deklaracjach za 2005 r. różniłaby się od tych wykazanych w zeznaniu rocznym.
• art. 63 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. Nr 143, poz. 1199
Marta Pietrucha
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK