| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy osoba rozpoczynająca działalność instaluje kasę fiskalną

Kiedy osoba rozpoczynająca działalność instaluje kasę fiskalną

Prowadzę kiosk z gazetami. Działalność gospodarczą rozpoczęłam 8 czerwca 2005 r. Zarejestrowałam się jako czynny podatnik VAT, z możliwością odliczenia VAT. Proszę o wyjaśnienie, przy jakich obrotach będę zmuszona kupić kasę fiskalną i prowadzić ewidencję sprzedaży za jej pomocą.

Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w 2005 r., dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, ma obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących po przekroczeniu kwoty obrotu 20 000 zł. Kwota obrotu warunkująca wprowadzenie kasy obejmuje wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Obowiązek stosowania kas rejestrujących ciąży na podatnikach, którzy dokonują sprzedaży na rzecz dwóch rodzajów podmiotów: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Zasady obowiązujące w tym zakresie w 2005 r. zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących.
Na tej podstawie Minister Finansów zwolnił podatników rozpoczynających sprzedaż w 2005 r. z obowiązku ewidencjonowania do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2005 r. (§ 3 ust. 5 wymienionego rozporządzenia). Uwzględniając ten przepis, będzie Pani korzystała ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł. Należy zwrócić uwagę, że powyższa kwota obrotu warunkująca wprowadzenie kasy obejmuje wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Powinna Pani zatem na bieżąco sprawdzać osiągany obrót i w momencie przekroczenia 20 000 zł rozpocząć ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej.
Z uwagi na obowiązek złożenia powiadomienia urzędu skarbowego o miejscu instalacji kasy przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania i dokonania fiskalizacji kasy, zakup kasy powinien być dokonany na tyle wcześnie, aby nie naruszyła Pani obowiązku wynikającego z art. 111 ustawy o VAT.
• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• § 3 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 273, poz. 2706
Grzegorz Bieńkowski
doradca podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ManpowerGroup

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK