| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy osoba rozpoczynająca działalność instaluje kasę fiskalną

Kiedy osoba rozpoczynająca działalność instaluje kasę fiskalną

Prowadzę kiosk z gazetami. Działalność gospodarczą rozpoczęłam 8 czerwca 2005 r. Zarejestrowałam się jako czynny podatnik VAT, z możliwością odliczenia VAT. Proszę o wyjaśnienie, przy jakich obrotach będę zmuszona kupić kasę fiskalną i prowadzić ewidencję sprzedaży za jej pomocą.

Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w 2005 r., dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, ma obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących po przekroczeniu kwoty obrotu 20 000 zł. Kwota obrotu warunkująca wprowadzenie kasy obejmuje wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Obowiązek stosowania kas rejestrujących ciąży na podatnikach, którzy dokonują sprzedaży na rzecz dwóch rodzajów podmiotów: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Zasady obowiązujące w tym zakresie w 2005 r. zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących.
Na tej podstawie Minister Finansów zwolnił podatników rozpoczynających sprzedaż w 2005 r. z obowiązku ewidencjonowania do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2005 r. (§ 3 ust. 5 wymienionego rozporządzenia). Uwzględniając ten przepis, będzie Pani korzystała ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł. Należy zwrócić uwagę, że powyższa kwota obrotu warunkująca wprowadzenie kasy obejmuje wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Powinna Pani zatem na bieżąco sprawdzać osiągany obrót i w momencie przekroczenia 20 000 zł rozpocząć ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej.
Z uwagi na obowiązek złożenia powiadomienia urzędu skarbowego o miejscu instalacji kasy przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania i dokonania fiskalizacji kasy, zakup kasy powinien być dokonany na tyle wcześnie, aby nie naruszyła Pani obowiązku wynikającego z art. 111 ustawy o VAT.
• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• § 3 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 273, poz. 2706
Grzegorz Bieńkowski
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK