| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczenie usługi transportowej

Rozliczenie usługi transportowej

Firma świadcząca usługi związane z wydobywaniem ropy naftowej w krajach trzecich zamówiła usługę transportową u firmy z siedzibą w Turcji. Usługa była wykonana na odcinku Zielona Góra-Turkmenistan. W jaki sposób należy rozliczyć tę transakcję?

Dla potrzeb rozliczenia usługi konieczne będzie podzielenie transportu na odcinki: wykonywane na terytorium Polski oraz poza Polską.
Zgodnie ustawą o VAT w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości i z uwzględnieniem przepisów dotyczących wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów (WUTT).
Opisywana usługa nie może zostać zaliczona do WUTT. Nie jest ona bowiem wykonywana w obrębie Wspólnoty. W takiej sytuacji konieczne więc będzie zastosowanie przedstawionej wyżej ogólnej zasady opodatkowania takiej usługi.
Zachodzi zatem konieczność podzielenia tej usługi na część wykonywaną w Polsce oraz część wykonywaną poza terytorium Polski. W zakresie usługi wykonywanej w Polsce, polska spółka powinna wykazać import usług oraz rozliczyć go odpowiednio według stawki właściwej dla usługi wykonywanej w Polsce. W zakresie usługi wykonywanej za granicą nie będzie ona objęta polskim podatkiem od towarów i usług i nie będzie rozliczana przez polską spółkę. Podobną interpretację przedstawił Urząd Skarbowy w Płocku (1419/UPO-443- -16/05/RS).
Warto nadmienić, że usługi świadczone na terytorium Polski będą traktowane jako usługi transportu międzynarodowego polegające na przewozie towarów z miejsca na terytorium kraju do miejsca poza terytorium Wspólnoty. Są one objęte stawką 0 proc.
Grzegorz Gałacki
radca prawny
Kancelaria Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie
Podstawa prawna:
art. 17, art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz art. 83 ust 1 pkt 23 i ust. 3 pkt 1a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK