| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy premie pieniężne są opodatkowane VAT

Czy premie pieniężne są opodatkowane VAT

Sklep otrzymuje od dostawcy-hurtowni premie miesięczne w wysokości 5% sumarycznej wartości netto zapłaconych w terminie faktur na podstawie umowy o współpracy handlowej. Warunkiem naliczenia premii jest zapłacenie w terminie wszystkich faktur za dany miesiąc. Czy naliczona premia powinna być ujęta fakturą VAT (lub fakturą korygującą) jako czynność opodatkowana VAT lub zmniejszająca VAT naliczony czy jako niepodlegająca VAT - ujęta jedynie notą księgową uznaniową?

Tak naliczona premia powinna być dokumentowana fakturą VAT. Faktura korygująca zmniejszająca VAT naliczony nie jest tu bowiem odpowiednia. Faktura korygująca mogłaby jedynie korygować wartość dostawy towarów. W tej sytuacji powinien być wystawiony dokument na świadczone usługi. Nie jest to zatem czynność niepodlegająca VAT i nie może być ujęta jedynie notą księgową uznaniową.
Premia otrzymywana, od sprzedającego towary z tytułu wysoko ocenianej współpracy handlowej, przez firmę kupującą, a następnie odsprzedającą kupione towary, obecnie jest traktowana najczęściej jako wynagrodzenie za dodatkowo świadczone usługi. Po 1 maja 2004 r. za usługi uznaje się wszelkie czynności niestanowiące dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Zatem premia miesięczna otrzymywana przez firmę dokonującą zakupu określonej ilości towarów z hurtowni, z tytułu zapłacenia w terminie wszystkich faktur za dany miesiąc, jest swoistym wynagrodzeniem za szczególnego rodzaju czynności, bo sprowadzające się do modelowej (właściwej) współpracy handlowej.
Premii tej można zatem przypisać cechy wymienione w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, czyli bycia obrotem, a więc kwotą należną za świadczone usługi. Skoro premia jest kwotą należną za świadczone usługi, to tym samym jej uzyskanie jest obarczone obowiązkiem wystawienia faktury VAT i opodatkowania jej VAT. Zatem nota księgowa na tę czynność jest niewystarczającym dokumentem.
Na stronach internetowych izb skarbowych pojawiają się również odmienne poglądy (por. 15.II/2-443/198/04 – I.S. w Rzeszowie, US-25/024/404/107/04 – II U.S. w Radomiu; UPO-443/VAT/150/RS/04/2 – U.S. w Płocku; PPI/4430-27/A/MPS/04 – I.S. w Białymstoku).
• art. 8 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Alicja Grabowska
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w dziedzinie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »