| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy mogę ustanowić pełnomocnika, gdy już trwa postępowanie

Czy mogę ustanowić pełnomocnika, gdy już trwa postępowanie

Od kilku tygodni toczy się przed urzędem skarbowym postępowanie w mojej sprawie. Byłem kilka razy wzywany w celu złożenia wyjaśnień, odbyła się kontrola w mojej firmie, przekazywałem też do sprawdzenia różne dokumenty. Teraz okazało się, że jestem zmuszony wyjechać z kraju na dwa miesiące. Czy mogę ustanowić pełnomocnika w postępowaniu skarbowym? - Jan C. z Krakowa

TAK.W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby upoważnić osobę do reprezentowania pana przed urzędem skarbowym w trakcie prowadzonego postępowania.
W myśl obowiązujących przepisów strona postępowania podatkowego, a bez wątpienia spełnia pan ten warunek, może działać samodzielnie lub przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem strony może być tylko osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że osoba upoważniona do reprezentowania powinna mieć ukończone 18 lat, może to być najbliższy członek rodziny, np. dziecko, żona, rodzic, ale też osoba obca, pod warunkiem że mamy do niej zaufanie. Mamy prawo również ustanowić tzw. profesjonalnego pełnomocnika, np. adwokata, radcę prawnego lub doradcę podatkowego.
Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub ustnie zgłoszone do protokołu. Co prawda przepisy nie wymagają tu formy aktu notarialnego, ale warto o niej pamiętać. Praktyka wskazuje, że urzędnicy bardzo nieufnie podchodzą do pełnomocnictw sporządzonych w zwykłej formie. Natomiast wątpliwości nie powinno wzbudzać upoważnienie do działania w pana imieniu udzielone w obecności urzędnika do protokołu.
Należy pamiętać, że niekiedy charakter czynności może wymagać osobistego działania strony. Wtedy nie ma możliwości załatwienia sprawy przez pełnomocnika. Dlatego przed wyjazdem warto ustalić to w swoim urzędzie skarbowym.
Piotr Polański
PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 137 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 ze zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK