| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy delegacja prezesa spółki niezatrudnionego na umowę o pracę może stanowić koszt podatkowy

Czy delegacja prezesa spółki niezatrudnionego na umowę o pracę może stanowić koszt podatkowy

Czy delegacje prezesa spółki, który nie jest zatrudniony na umowę o pracę i nie pobiera żadnego wynagrodzenia, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Tak, koszty delegacji prezesa spółki z o.o. niezatrudnionego na umowę o pracę i niepobierającego żadnego wynagrodzenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
została odbyta w celu uzyskania przychodu przez spółkę, to spełnione jest kryterium określone w art. 15 ust. 1 updop zaliczenia wydatków z nią związanych do kosztów podatkowych. Były to bowiem wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu, a art. 16 ust. 1 updop nie przewiduje wyłączenia tych wydatków.
Nawet gdyby osoba powołana na prezesa spółki była wspólnikiem tej spółki, to nie jest to jednostronne świadczenie na jego rzecz ze strony spółki podlegające wyłączeniu z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 updop. Podróż tę bowiem odbywa jako członek zarządu – prezes spółki, a nie jako wspólnik. Również gdyby podróż służbową odbyła ta osoba jako wspólnik na podstawie umowy cywilnoprawnej (a nie członek zarządu), to zakładając, że byłaby ona odbywana w celach uzyskania przychodów spółki, wydatki z tego tytułu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dla zaliczenia tych wydatków w koszty podatkowe nie ma zatem znaczenia to, że osoba pełniąca funkcję prezesa spółki nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, ani to, że nie pobiera wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji.
Należy jednak zauważyć, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Kwoty przekraczające te limity są opodatkowane.
 art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
 art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK