| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > VAT od usług druku książek

VAT od usług druku książek

Pracuję w małej drukarni. Dla zamawiającego drukujemy książkę wymienioną w poz. 48 załącznika 3 do ustawy o VAT (z naszym ISBN). Faktura, którą wystawiamy, zawiera 7 proc. VAT. Odbierający (inny podatnik) sprzedaje tę książkę we własnym zakresie stosując 0 proc. VAT. Czy to jest poprawne?

Nie. Opisane działanie jest niepoprawne, gdyż nie uwzględnia zasad metodologii klasyfikowania danych czynności do kategorii usług.
Niezależnie bowiem od tego, na czyje zlecenie jest dokonywany druk książek, i niezależnie od tego, z jaką ostatecznie stawką VAT są te książki sprzedawane (z 7 proc. czy z 0 proc.), zawsze usługa druku książek od 1 maja 2004 roku opodatkowana jest podstawową stawką VAT, czyli 22 proc.
Oczywiście, aby usługa druku spełniała w ogóle warunki do uznania jej za usługę, musi być czynnością świadczoną na zewnątrz. Przedmiotem klasyfikowania statystycznego wg PKWiU są bowiem czynności będące końcowymi efektami działalności o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności. PKWiU nie ma bowiem zastosowania do klasyfikowania czynności wewnątrzzakładowych. Oznacza to, że tylko w przypadku czynności druku świadczonej niejako „samemu sobie” nie mamy do czynienia z odrębnym opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług tej czynności jako usługi. Natomiast w przypadku gdy usługa druku jest świadczona na rzecz innego podmiotu gospodarczego, jej opodatkowanie obecnie będzie podlegało VAT w wysokości 22 proc. (przed 1 maja 2004 r. usługa druku książek opodatkowana była 0 proc. VAT). Do usług tych nie ma natomiast zastosowania w żadnym przypadku stawka VAT w wysokości 7 proc., choć stawka ta może dotyczyć samej sprzedaży (dostawy) książek. Nie ma tu bowiem żadnego ani statystycznego, ani podatkowego związku między sprzedażą książek a ich drukiem (taki związek występuje np. między produkcją okien a ich montażem przez producenta, gdzie obie te czynności są klasyfikowane do produkcji okien i opodatkowane stawką VAT właściwą dla tego wyrobu). Z książkami i ich drukiem jest jednak inaczej, czyli druk dla obcego odbiorcy opodatkowany jest stawką właściwą dla druku (22 proc.), zaś sprzedaż książek stawką właściwą dla książek, czyli 0 proc. lub 7 proc., w zależności od spełnienia lub nie dodatkowych warunków.
Elżbieta Rogala
Podstawa prawna:
art. 8 ust. 1, art. 41 ust. 1 i 2, art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »