| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy otrzymanie zaliczki na poczet sprzedaży samochodu powoduje konieczność zapłaty akcyzy

Czy otrzymanie zaliczki na poczet sprzedaży samochodu powoduje konieczność zapłaty akcyzy

Prowadzę salon samochodowy. Dokonuję sprzedaży nowych samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją. Nabywcami są zarówno podmioty krajowe, jak i podmioty mające siedzibę poza terytorium Polski. Sprzedaży dokonuję w salonie. Po uregulowaniu należności i załatwieniu formalności nabywcy osobiście, we własnym zakresie odbierają samochody. Moje pytanie dotyczy powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym w momencie otrzymania zaliczki na poczet sprzedaży samochodu. Zaliczki otrzymuję w jakiejś części bądź w wysokości równej cenie sprzedaży. Zawsze jest to jednak forma zaliczki. Czy w przypadku otrzymania zaliczki powstaje obowiązek w podatku akcyzowym?

Ponadto rozporządzeniem z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, Minister Finansów w § 9 ust. 14 wskazał, że na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku w tym podatku, jest zobowiązany określić na fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w wartości towarów wykazanych w tej fakturze.
Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym sprzedający jest obowiązany do wykazania na wystawionej fakturze kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego. Przytoczony przepis zobowiązuje zatem do wykazywania kwoty akcyzy na fakturze dokumentującej sprzedaż tylko jednej grupy wyrobów akcyzowych – samochodów osobowych. Należy przy tym dodać, że art. 82 ust. 1 i art. 6 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym dotyczą wszystkich rodzajów faktur, ustawodawca nie wprowadza podziału na rodzaje faktur, np. zaliczkowe, końcowe.
Jeżeli więc nabywca przed wydaniem samochodu osobowego wpłaca na rzecz sprzedawcy zaliczkę i w tym samym dniu sprzedawca dokumentuje ten fakt fakturą VAT, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki i w tej części również w podatku akcyzowym. Zgodnie zaś z przywołanym przepisem art. 82 ust. 1 ustawy o akcyzie, na fakturze VAT potwierdzającej przyjęcie zaliczki powinny się znaleźć zapisy dotyczące podstawy opodatkowania w podatku akcyzowym, stawki i kwoty tego podatku w części odpowiadającej przyjętej zaliczce.
Przedstawione stanowisko potwierdza również Urząd Celny w Olsztynie w piśmie nr UC 371000-PA-0550-1/05.
Ewa Michalak
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
•  ustawa z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 68, poz. 623
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »