| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zaliczenie do kosztów wydatków po otrzymaniu zaliczki

Zaliczenie do kosztów wydatków po otrzymaniu zaliczki

W grudniu 2004 r. otrzymaliśmy zaliczkę (1/4 pełnej zapłaty) na usługę blacharsko-lakierniczą samochodu. Przewidywany termin wykonania usługi to czerwiec 2005 r. W dniu otrzymania zaliczki została wystawiona faktura VAT zaliczkowa i odprowadzony do urzędu skarbowego podatek należny. Kwota netto zaliczki nie została zaksięgowana do przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Czy wydatki poniesione np. na zakup lakieru są kosztem dopiero po otrzymaniu całej należności za usługę? A co z materiałami nabytymi przed rozpoczęciem naprawy i przed otrzymaniem zaliczki (już są zaliczone do kosztów) - czy powinno się je wyksięgować?

Moment poniesienia kosztu: Przy wyborze metody kasowej koszty są potrącane w roku, w którym zostały poniesione, czyli w praktyce – w momencie zapłaty gotówką, przelewem lub w innej formie. W przypadku wyboru metody memoriałowej koszty są potrącane w roku, którego dotyczą, niezależnie od chwili zapłaty.
Jeśli chodzi o odpowiedź na pierwsze pytanie, to postąpiliście Państwo prawidłowo nie zaliczając otrzymanej zaliczki do przychodów i nie księgując jej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się bowiem pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 14 ust. 3 pkt 1 updof). W tej sytuacji zaksięgujecie Państwo przychód po wystawieniu końcowej faktury, która będzie uwzględniała otrzymaną zaliczkę.
Jeśli zaś chodzi o zaliczanie wydatków do kosztów, to moment zaksięgowania kosztu zależy od przyjętej metody rozliczeniowej. Jeśli wybraliście Państwo metodę kasową, to koszty są potrącane w roku, w którym zostały poniesione, czyli w praktyce w momencie zapłaty gotówką, przelewem lub w innej formie. W przypadku wyboru metody memoriałowej koszty są potrącane w roku, którego dotyczą, niezależnie od tego, kiedy poniesiono wydatek.
Uwzględnienie kosztów w księdze nie zależy zatem od zakończenia usługi i wystawienia faktury końcowej.
Uwzględnienie kosztów w księdze nie zależy od zakończenia usługi i wystawienia faktury końcowej.
Jeśli chodzi o koszty zaksięgowane przed rozpoczęciem naprawy i przed otrzymaniem zaliczki, to nie należy ich wyksięgowywać, zostały one bowiem niewątpliwie poniesione w celu osiągnięcia przychodu i stanowią dla Państwa koszt.
Ewa Leszczyńska
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK