| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zaliczenie do kosztów wydatków po otrzymaniu zaliczki

Zaliczenie do kosztów wydatków po otrzymaniu zaliczki

W grudniu 2004 r. otrzymaliśmy zaliczkę (1/4 pełnej zapłaty) na usługę blacharsko-lakierniczą samochodu. Przewidywany termin wykonania usługi to czerwiec 2005 r. W dniu otrzymania zaliczki została wystawiona faktura VAT zaliczkowa i odprowadzony do urzędu skarbowego podatek należny. Kwota netto zaliczki nie została zaksięgowana do przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Czy wydatki poniesione np. na zakup lakieru są kosztem dopiero po otrzymaniu całej należności za usługę? A co z materiałami nabytymi przed rozpoczęciem naprawy i przed otrzymaniem zaliczki (już są zaliczone do kosztów) - czy powinno się je wyksięgować?

Moment poniesienia kosztu: Przy wyborze metody kasowej koszty są potrącane w roku, w którym zostały poniesione, czyli w praktyce – w momencie zapłaty gotówką, przelewem lub w innej formie. W przypadku wyboru metody memoriałowej koszty są potrącane w roku, którego dotyczą, niezależnie od chwili zapłaty.
Jeśli chodzi o odpowiedź na pierwsze pytanie, to postąpiliście Państwo prawidłowo nie zaliczając otrzymanej zaliczki do przychodów i nie księgując jej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się bowiem pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 14 ust. 3 pkt 1 updof). W tej sytuacji zaksięgujecie Państwo przychód po wystawieniu końcowej faktury, która będzie uwzględniała otrzymaną zaliczkę.
Jeśli zaś chodzi o zaliczanie wydatków do kosztów, to moment zaksięgowania kosztu zależy od przyjętej metody rozliczeniowej. Jeśli wybraliście Państwo metodę kasową, to koszty są potrącane w roku, w którym zostały poniesione, czyli w praktyce w momencie zapłaty gotówką, przelewem lub w innej formie. W przypadku wyboru metody memoriałowej koszty są potrącane w roku, którego dotyczą, niezależnie od tego, kiedy poniesiono wydatek.
Uwzględnienie kosztów w księdze nie zależy zatem od zakończenia usługi i wystawienia faktury końcowej.
Uwzględnienie kosztów w księdze nie zależy od zakończenia usługi i wystawienia faktury końcowej.
Jeśli chodzi o koszty zaksięgowane przed rozpoczęciem naprawy i przed otrzymaniem zaliczki, to nie należy ich wyksięgowywać, zostały one bowiem niewątpliwie poniesione w celu osiągnięcia przychodu i stanowią dla Państwa koszt.
Ewa Leszczyńska
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807


reklama

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »