| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wycena opłat związanych z transferem środków pieniężnych

Wycena opłat związanych z transferem środków pieniężnych

Posiadamy rachunek walutowy, na który wpływają należności w walucie uzyskane ze sprzedaży w krajach UE. Otrzymane należności są pomniejszone o opłaty transgraniczne. Co to za opłaty i po jakim kursie powinniśmy je wycenić?

Koszty transferu pieniędzy: Tak zwane „opłaty transgraniczne” to koszty transferu pieniędzy między bankami. Zasady wyceny dotyczące kwot głównych są takie same dla naliczonych przez bank opłat i prowizji związanych z przelewem.
Na dzień przeprowadzenia operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych operacje te wykazuje się w księgach rachunkowych po kursie:
• kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
• średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę do- kumencie został ustalony inny kurs – w przypadku pozostałych operacji.
Jeśli aktywa i pasywa są wyrażone w walutach, dla których bank, z którego usług korzysta jednostka, lub Narodowy Bank Polski nie ustalają kursu, to kurs tych walut określa się w relacji do wskazanej przez jednostkę waluty odniesienia, dla której kurs jest ustalany przez Narodowy Bank Polski.
Przytoczone zasady dotyczą zarówno kwot głównych, jak i naliczonych przez bank opłat i prowizji związanych z przelewem środków pieniężnych.
Należy również zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju koszty bankowe możemy ponieść. Wspomniane w pytaniu „opłaty transgraniczne” to nic innego jak koszty transferu pieniędzy między bankami. Przede wszystkim koszty przelewu zagranicznego (np. zapłata za fakturę wyrażoną w euro z Francji do Polski) zależą od tego, w jaki sposób umówiliśmy się z naszym kontrahentem. Koszty te mogą zostać rozliczone na kilka sposobów:
• koszty przelewu ponosi podmiot dokonujący transferu pieniędzy,
• koszty są dzielone i część ponosi eksporter (koszty poniesione przez jego bank), część zaś importer (koszty poniesione przez bank importera),
• całość kosztów ponosi podmiot przyjmujący przelew.
Koszty te mogą być wyrażone w postaci nominalnej, jednak zwykle całkowita opłata jest procentem (ułamkiem) od wartości wysyłanego lub przyjmowanego przelewu.
Aby był możliwy przelew zagraniczny między dwoma bankami, banki muszą ze sobą współpracować. W tym przypadku w transakcji bierze udział bank importera i bank eksportera. Jednak wielokrotnie się zdarza, że banki ze sobą nie współpracują wprost i konieczne jest pośrednictwo innego banku. Oczywiście każdy z banków pobiera za przelew określoną opłatę i dlatego im większa liczba instytucji finansowych jest zaangażowana w transakcję, tym droższa jest operacja transferu pieniędzy.
Z tego powodu nawiązując współpracę z konkretnym zagranicznym kontrahentem warto zapytać go, z usług którego banku korzysta. Pozwoli nam to wstępnie oszacować koszty przyszłych operacji bankowych. Poza tym podpisując kontrakt należy określić, kto i w jakim stopniu będzie ponosił koszty przelewów zagranicznych.
Robert Sierant
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•  ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK