| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Nowe przepisy o zeznaniach przy spadkach

Nowe przepisy o zeznaniach przy spadkach

Mam wkrótce otrzymać od rodziców darowiznę na zakup mieszkania. Kwota jest spora i pewnie będę musiała zapłacić podatek. Czy to prawda, że teraz zmieniają się przepisy dotyczące tego podatku i trzeba będzie składać zeznanie? Kiedy takie zeznanie się składa?

ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z nowymi przepisami, na złożenie zeznania w sprawie otrzymanej darowizny podatnik ma 30 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku darowizn obowiązek taki powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.
WYJAŚNIENIE:
Istotnie, nowelizacja Ordynacji podatkowej zmieniła także przepisy o podatku od spadków i darowizn. Zmiany polegają na dodaniu nowego rozdziału w tej ustawie, który dotyczy zeznań podatkowych, zaczną one jednak obowiązywać od 16 sierpnia 2006 r. Warto przy tym wspomnieć, że przepisy te nie odbiegają jednak w znaczącym stopniu od obecnie obowiązujących zasad, które określa właściwe w tym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów.
Zgodnie z nową treścią przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatnicy tego podatku będą zobowiązani złożyć, w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych, według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego będą musieli dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Obowiązek składania zeznań podatkowych nie będzie dotyczył przypadków, w których podatek będzie pobierany przez płatnika. Co istotne, w przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych niewykazanych w zeznaniu podatkowym, podatnik będzie obowiązany do złożenia korekty zeznania podatkowego organowi, któremu złożono zeznanie podatkowe, w ciągu 14 dni od dnia, w którym dowie się o ich nabyciu.
Zeznanie takie powinno zawierać imię i nazwisko (nazwę lub firmę) oraz ostatni adres spadkodawcy, darczyńcy lub innej osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy lub prawa majątkowe, oraz jej numer identyfikacji podatkowej, dane dotyczące przedmiotu opodatkowania, w tym nabyte rzeczy i prawa majątkowe, miejsce położenia tych rzeczy lub wykonywania praw majątkowych wraz z ich wartością rynkową oraz długi i ciężary obciążające nabyte rzeczy i prawa majątkowe, a także nakłady poczynione na rzeczy nabyte w drodze zasiedzenia, dane podatników obowiązanych do złożenia zeznania podatkowego, w tym imiona, nazwiska, adresy i numery identyfikacji podatkowej, dane stanowiące podstawę zaliczenia do grupy podatkowej oraz wielkość nabytego udziału.
PODSTAWA PRAWNA:
• nowy art. 17a ustawy z dnia 28 lipca 1993 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).
Marek Kutarba


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK