| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zaliczkę na przedmiot leasingu zapłaconą bezpośrednio producentowi

Jak rozliczyć zaliczkę na przedmiot leasingu zapłaconą bezpośrednio producentowi

W czerwcu kupiliśmy maszynę, która zostanie sfinansowana przez firmę leasingową (leasing operacyjny). Jednak warunkiem zamówienia maszyny była wpłata zaliczki do producenta maszyny. Firma ta wystawiła nam fakturę na poczet wpłaconej zaliczki, a resztę pieniędzy otrzyma od firmy leasingowej. Jak mam rozliczyć fakturę za wpłaconą zaliczkę? Czy mogę ją ująć w koszty (rozliczam się na podstawie pkpir)? Czy mogę odliczyć VAT?

RADA
Zapłacona zaliczka, niestety, nie może być kosztem. Zostanie ona najprawdopodobniej zaliczona na poczet opłat leasingowych. Nie ma zaś przeszkód do odliczenia VAT.
UZASADNIENIE
Uiszczona zaliczka nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym, że zakup maszyny zostanie dokonany faktycznie przez firmę leasingową, a podatnik będzie jej tylko używał na podstawie umowy leasingu operacyjnego (nie będzie jej właścicielem), wpłacona zaliczka stanie się zapewne przedmiotem rozrachunków pomiędzy firmą leasingową a podatnikiem jako leasingobiorcą. Rozliczenie nastąpi w ten sposób, że uiszczona zaliczka zostanie zaliczona na poczet opłat leasingowych. Wobec tego do kosztów uzyskania przychodów zostanie zaliczona w ramach wspomnianych opłat.
Nie ma natomiast żadnych przeszkód, aby podatnik odliczył naliczony VAT wykazany na fakturze zaliczkowej. Wpłata zaliczki spowodowała obowiązek ustalenia podatku należnego od wpłaconej kwoty i udokumentowania tego zdarzenia w formie faktury VAT przez podatnika, który ją otrzymał (tutaj: producent maszyny). Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od podatku należnego stanowi m.in. kwota podatku określona na fakturze otrzymanej przez podatnika, a potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki), jeżeli wiązała się ona z powstaniem obowiązku podatkowego u podatnika, który ją otrzymał.
Przykład
Firma X wpłaciła zaliczkę na poczet zakupu maszyny, która zostanie nabyta przez firmę leasingową i oddana firmie X do użytkowania w ramach umowy leasingu operacyjnego. Na podstawie faktury zaliczkowej firma X odliczyła VAT. Wpłata została zaliczona na poczet opłaty wstępnej należnej w ramach umowy lea-singu i jako taka zaliczona do kosztów uzyskania przychodów przez firmę X.
• art. 19 ust. 11, art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• art. 23b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Joanna Krawczyk
doradca podatkowy, prawnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »