| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy wydatki na nabycie środka trwałego można zaliczyć bezpośrednio w koszty

Kiedy wydatki na nabycie środka trwałego można zaliczyć bezpośrednio w koszty

Czy spółka z o.o. może nabyć po zakończeniu trzyletniej umowy leasingu operacyjnego koparkę o wartości początkowej ok. 100 000 zł za kwotę mniejszą niż 3500 zł, mimo że jej wartość rynkowa jest znacznie wyższa, i zaliczyć ją bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów?

• w drugim roku (100 000 zł – 60 000 zł) × × 20% × 3= 24 000 zł.
Ponieważ w trzecim roku odpisy amortyzacyjne dokonywane powyższą metodą w wysokości (100 000 zł – 60 000 zł – 24 000 zł) × × 20% × 3 = 16 000 zł byłyby niższe niż wartość odpisów dokonanych metodą liniową 100 000 zł × 20% = 20 000 zł, to w trzecim roku dla ustalenia wartości hipotetycznej będzie miała zastosowanie metoda liniowa.
W związku z tym wartość hipotetyczna koparki po upływie trzyletniego okresu umowy będzie równa zeru.
Tym samym za zgodne z prawem podatkowym należy uznać ustalenie ceny koparki w wysokości 3000 zł, ponieważ będzie ona wyższa od jej zerowej wartości hipotetycznej.
W związku z tym, że wartość początkowa koparki w wysokości 3000 zł nie przekracza kwoty 3500 zł, to na podstawie art. 16d ust. 1 updop korzystający, jako nabywca koparki, będzie mógł zaliczyć ją bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu bądź na podstawie art. 16f ust. 3 tej ustawy dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.
Krzysztof Lis
Podstawa prawna
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosakowska

Adwokat w Kancelarii Raczkowski Paruch.. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców m.in. z branży farmaceutycznej, doradztwa personalnego oraz osób fizycznych w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, prowadzeniem postępowań związanych z mobbingiem i dyskryminacją w zatrudnieniu. Autorka kilkudziesięciu artykułów z zakresu prawa pracy. W latach 2012-2016 pracowała w departamencie prawa pracy jednej w warszawskich kancelarii prawnych, gdzie zajmowała się prawem pracy oraz sprawami związanymi z ochroną danych osobowych pracowników.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK