| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować zakup praw autorskich za granicą

Jak opodatkować zakup praw autorskich za granicą

Po podpisaniu umowy na zakup koncepcji wydawniczej oraz praw autorskich zagraniczny wydawca (osoba prawna) przysłał mi fakturę. Czy dokonując płatności mam obowiązek pobrać i odprowadzić podatek od należności licencyjnych do US, pomniejszając tym samym kwotę wynikającą z faktury?

RADA
Podatek ryczałtowy będzie mógł być pobrany wyłącznie w sytuacji, gdy odbiorca (beneficjent) takich środków jest rezydentem państwa, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub państwa, z którym zawarta umowa pozwala na tego rodzaju traktowanie.
UZASADNIENIE
Stawka podatku dochodowego z tytułu uzyskanych przychodów przez podatników niemających na terytorium RP siedziby lub zarządu, m.in. z: odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych wynosi 20% przychodów. Przepisy updop stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Ponieważ nie wiemy, z wydawcą z jakiego kraju mamy do czynienia w tym przypadku, przedstawiamy generalne zasady, jakie zawierają zazwyczaj te umowy.
Zastosowanie w tym przypadku mają umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) w zakresie podatków od dochodu i majątku. Zazwyczaj w takich umowach określenie „należności licencyjne” oznacza wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin oraz filmami i taśmami dla telewizji lub radia, patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego, jak również za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej i naukowej.
Pojęcie „należności licencyjne” zawarte w umowach UPO nie dotyczy zatem wszelkich umów związanych z prawami na dobrach materialnych, lecz wyłącznie tych, w których mamy do czynienia z ustanowieniem prawa do ich użytkowania.
Zapłata za przeniesienie własności danego prawa (zakup dzieła wydawniczego wraz z prawami autorskimi do tego dzieła) nie może być uznana za należność licencyjną w myśl zarówno art. 21 updop, jak i umów o UPO. Tego rodzaju płatności podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych określonych w art. 7 updop jako zyski z działalności gospodarczej.
W przypadku dokonywania płatności ze źródeł polskich z tytułu zakupu koncepcji wydawniczej oraz praw autorskich do tej koncepcji podatek ryczałtowy będzie mógł być pobrany wyłącznie w sytuacji, gdy odbiorca (beneficjent) takich środków jest rezydentem państwa, z którym Polska nie zawarła umowy o UPO, lub państwa, z którym zawarta umowa o UPO pozwala na tego rodzaju traktowanie.
• art. 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 65; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Marek Żochowski
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK