| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Trzeba będzie podać adres poczty elektronicznej

Trzeba będzie podać adres poczty elektronicznej

Czy w związku z tym, że nowe przepisy Ordynacji podatkowej przewidywać mają, że doręczanie pism w sprawach podatkowych będzie mogło odbywać się z pomocą poczty elektronicznej, konieczne będzie podawanie informacji o posiadanych kontach pocztowych i ich aktualizowanie

ODPOWIEDŹ:
Tak, będzie taki obowiązek. Będzie to jednak dotyczyło tylko tych podatników, którzy zwrócą się o doręczanie pism drogą elektroniczną.
WYJAŚNIENIE:
Zgodnie z nowymi przepisami Ordynacji podatkowej, doręczanie pism, z wyjątkiem zaświadczeń, może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną, na adres poczty elektronicznej strony, jej przedstawiciela lub pełnomocnika, jeżeli wystąpiono do organu podatkowego o doręczanie pism drogą elektroniczną.
Dlatego też dodano w Ordynacji przepis, że w toku postępowania strona oraz jej przedstawiciel lub pełnomocnik mają obowiązek zawiadomić organ podatkowy o zmianie swojego adresu, w tym adresu poczty elektronicznej, jeżeli wystąpiono o doręczanie pism drogą elektroniczną.
W przypadku doręczenia pisma za pomocą środków komunikacji elektronicznej, doręczenie jest skuteczne, jeżeli w ciągu 2 dni od dnia wysłania pisma organ podatkowy otrzyma w formie elektronicznej potwierdzenie doręczenia pisma. W razie nieotrzymania takiego potwierdzenia organ podatkowy doręcza pismo w sposób tradycyjny, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej dotyczącymi doręczeń.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 144a § 1 oraz znowelizowany art. 146 § 1 i 152 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Marek Kutarba


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK