| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Trzeba będzie podać adres poczty elektronicznej

Trzeba będzie podać adres poczty elektronicznej

Czy w związku z tym, że nowe przepisy Ordynacji podatkowej przewidywać mają, że doręczanie pism w sprawach podatkowych będzie mogło odbywać się z pomocą poczty elektronicznej, konieczne będzie podawanie informacji o posiadanych kontach pocztowych i ich aktualizowanie

ODPOWIEDŹ:
Tak, będzie taki obowiązek. Będzie to jednak dotyczyło tylko tych podatników, którzy zwrócą się o doręczanie pism drogą elektroniczną.
WYJAŚNIENIE:
Zgodnie z nowymi przepisami Ordynacji podatkowej, doręczanie pism, z wyjątkiem zaświadczeń, może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną, na adres poczty elektronicznej strony, jej przedstawiciela lub pełnomocnika, jeżeli wystąpiono do organu podatkowego o doręczanie pism drogą elektroniczną.
Dlatego też dodano w Ordynacji przepis, że w toku postępowania strona oraz jej przedstawiciel lub pełnomocnik mają obowiązek zawiadomić organ podatkowy o zmianie swojego adresu, w tym adresu poczty elektronicznej, jeżeli wystąpiono o doręczanie pism drogą elektroniczną.
W przypadku doręczenia pisma za pomocą środków komunikacji elektronicznej, doręczenie jest skuteczne, jeżeli w ciągu 2 dni od dnia wysłania pisma organ podatkowy otrzyma w formie elektronicznej potwierdzenie doręczenia pisma. W razie nieotrzymania takiego potwierdzenia organ podatkowy doręcza pismo w sposób tradycyjny, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej dotyczącymi doręczeń.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 144a § 1 oraz znowelizowany art. 146 § 1 i 152 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Marek Kutarba


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK