| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można amortyzować uszkodzony samochód w czasie jego naprawy

Czy można amortyzować uszkodzony samochód w czasie jego naprawy

Samochód amortyzowany przez firmę osoby fizycznej został uszkodzony. Czy należy zawiesić odpisy amortyzacyjne w okresie naprawy samochodu?

RADA
Nie, jeżeli po naprawie samochód będzie w dalszym ciągu wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE
Pytanie o problem amortyzacji środka trwałego, który jest naprawiany i czasowo wyłączony z wykorzystania przez przedsiębiorcę do zwiększenia przychodów jego firmy, wynika z definicji środków trwałych. Mówi ona, że jednym z warunków amortyzacji jest m.in. kompletność oraz zdatność do użytku w dniu przyjęcia oraz przewidywany okres używania dłuższy niż rok. Prawo do amortyzacji warunkowane jest też wykorzystywaniem środka trwałego przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu). Po spełnieniu tych warunków przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej (środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych), począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu). Zakończenie amortyzacji następuje jednak nie tylko na koniec miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową. Amortyzację kończy też postawienie środka trwałego w stan likwidacji, jego zbycie lub stwierdzenie niedoboru, co sugeruje zawieszenie amortyzacji wraz z okresem naprawy powypadkowej samochodu.
Wśród przyczyn zakończenia amortyzacji nie ma jednak czasowego zaprzestania wykorzystywania środka trwałego. Dlatego naprawa uszkodzonego samochodu będącego środkiem trwałym nie wymaga czasowego zawieszenia naliczania odpisów amortyzacyjnych.
WAŻNE!
Zdarzenie polegające na czasowym wyłączeniu używania środka trwałego należy odróżnić od definitywnego zaprzestania wykorzystywania środka trwałego przez przedsiębiorcę.
W tej sytuacji można przywołać art. 22c updof. Przepis ten stanowi, że amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane. Składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności. Nie dotyczy to jednak sytuacji czasowego – zwłaszcza w sytuacji zdarzenia losowego, jakim jest wypadek drogowy – wyłączenia środka trwałego z używania.
• art. 22a, 22c, 22d, 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Ewa Maj
specjalista w zakresie podatków dochodowych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »