| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychód z umorzonej wierzytelności należy liczyć z VAT

Czy przychód z umorzonej wierzytelności należy liczyć z VAT

Spółka kupowała u kontrahenta towary. Jednak na skutek trudności finansowych nie mogła uregulować należności za nie. W związku z zawartą z wierzycielem ugodą spółce umorzono 40% wierzytelności. Czy do przychodów spółki należy zaliczyć 40% wierzytelności netto czy brutto, tj. z podatkiem VAT?

Umorzenie wierzytelności: Przychód z tytułu częściowego umorzenia wierzytelności należy obliczać od kwoty brutto, czyli z podatkiem od towarów i usług.
Według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem jest w szczególności wartość umorzonych zobowiązań (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a).
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 8 updop do przychodów wynikających z umorzenia zobowiązań nie zalicza się jedynie kwot stanowiących równowartość umorzonych zobowiązań, w tym także z tytułu pożyczek (kredytów), jeżeli umorzenie zobowiązań jest związane z:
a) bankowym postępowaniem ugodowym w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub
b) postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, lub
c) realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw.
Można postawić pytanie: czy zobowiązanie dłużnika należy liczyć z VAT, skoro podatek ten, przynajmniej teoretycznie, nie obciąża przedsiębiorcy, lecz ostatecznego odbiorcę?
Należy przyjąć, że ustawodawca, używając sformułowania „wartość umorzonych zobowiązań”, określił, że przychodem dłużnika jest całe jego zobowiązanie. W związku z nabyciem towarów powstało bowiem zobowiązanie dłużnika do zapłaty za towary obejmujące nie tylko kwotę netto, ale także podatek od towarów i usług. Pośrednio wynika to również z zasad prawa cywilnego, które traktuje świadczenie jako całość.
Podatek VAT spółka odliczyła jako podatek naliczony. Nie zmienia to jednak faktu, że zobowiązanie wobec wierzyciela opiewało na kwotę brutto do zapłaty. W związku z tym przychód z tytułu częściowego umorzenia wierzytelności należy, niestety, obliczać od kwoty brutto, a nie od kwoty netto.
Przykład
Spółka z o.o. nie zapłaciła za dostarczone jej towary zobowiązania w wysokości netto 10 000 zł plus podatek VAT w wysokości 2200 zł.
Razem kwota brutto zobowiązania wynosiła 12 200 zł.
Na podstawie ugody umorzono 40% tej wierzytelności. Wobec tego spółka powinna wykazać przychód z tego tytułu w wysokości 12 200 zł × 40% = 4880 zł.
Krzysztof Wieluński
Podstawa prawna
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK