| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto może prowadzić księgi podatkowe

Kto może prowadzić księgi podatkowe

Czy mogę powierzyć prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów osobie nieposiadającej licencji na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych? Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz rejestrów dotyczących VAT nie jest usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych; czy zatem wymaga licencji?

ODPOWIEDŹ:
Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest czynnością doradztwa podatkowego. Osoba prowadząca takie księgi musi posiadać tytuł doradcy podatkowego lub certyfikat księgowy (świadectwo kwalifikacyjne) uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Osoba niebędąca doradcą podatkowym, a posiadająca certyfikat księgowy, będzie mogła prowadzić również podatkowe księgi przychodów i rozchodów i inne ewidencje dla celów podatkowych.
WYJAŚNIENIE:
Przepisy rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczą wyłącznie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie zaś prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji dla celów podatkowych. Kwestie uprawnień do usługowego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów reguluje ustawa o doradztwie podatkowym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów jest czynnością doradztwa podatkowego. Od 1 stycznia 1997 r. usługi w tym zakresie mogą wykonywać tylko podmioty do tego uprawnione (art. 3 i 4 ustawy). Odstępstwo od przyjętej zasady określa art. 2 ust. 3 ustawy, który mówi, że „nie uważa się za czynności doradztwa podatkowego czynności wykonywanych w imieniu i na rzecz podatnika przez osoby uprawnione, zgodnie z odrębnymi przepisami, do prowadzenia ksiąg rachunkowych, polegających wyłącznie na prowadzeniu ksiąg rachunkowych bądź innych ksiąg i ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzaniu zeznań i deklaracji na podstawie danych wynikających z tych ksiąg”.
W związku z powyższym, jeśli osoba będzie posiadała certyfikat księgowy (świadectwo kwalifikacyjne) uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, będzie mogła prowadzić również podatkowe księgi przychodów i rozchodów i inne ewidencje dla celów podatkowych. Od 1 stycznia 1997 r. osoby świadczące takie usługi zostały obowiązane albo do posiadania certyfikatu księgowego (świadectwa kwalifikacyjnego), albo do spełnienia wymogów zawartych w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (wpis na listę doradcy podatkowego).
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn. zm.).
Wiesława Moczydłowska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK