| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto może prowadzić księgi podatkowe

Kto może prowadzić księgi podatkowe

Czy mogę powierzyć prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów osobie nieposiadającej licencji na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych? Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz rejestrów dotyczących VAT nie jest usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych; czy zatem wymaga licencji?

ODPOWIEDŹ:
Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest czynnością doradztwa podatkowego. Osoba prowadząca takie księgi musi posiadać tytuł doradcy podatkowego lub certyfikat księgowy (świadectwo kwalifikacyjne) uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Osoba niebędąca doradcą podatkowym, a posiadająca certyfikat księgowy, będzie mogła prowadzić również podatkowe księgi przychodów i rozchodów i inne ewidencje dla celów podatkowych.
WYJAŚNIENIE:
Przepisy rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczą wyłącznie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie zaś prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji dla celów podatkowych. Kwestie uprawnień do usługowego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów reguluje ustawa o doradztwie podatkowym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów jest czynnością doradztwa podatkowego. Od 1 stycznia 1997 r. usługi w tym zakresie mogą wykonywać tylko podmioty do tego uprawnione (art. 3 i 4 ustawy). Odstępstwo od przyjętej zasady określa art. 2 ust. 3 ustawy, który mówi, że „nie uważa się za czynności doradztwa podatkowego czynności wykonywanych w imieniu i na rzecz podatnika przez osoby uprawnione, zgodnie z odrębnymi przepisami, do prowadzenia ksiąg rachunkowych, polegających wyłącznie na prowadzeniu ksiąg rachunkowych bądź innych ksiąg i ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzaniu zeznań i deklaracji na podstawie danych wynikających z tych ksiąg”.
W związku z powyższym, jeśli osoba będzie posiadała certyfikat księgowy (świadectwo kwalifikacyjne) uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, będzie mogła prowadzić również podatkowe księgi przychodów i rozchodów i inne ewidencje dla celów podatkowych. Od 1 stycznia 1997 r. osoby świadczące takie usługi zostały obowiązane albo do posiadania certyfikatu księgowego (świadectwa kwalifikacyjnego), albo do spełnienia wymogów zawartych w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (wpis na listę doradcy podatkowego).
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn. zm.).
Wiesława Moczydłowska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK