| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką opodatkowana jest sprzedaż używanego samochodu

Jaką stawką opodatkowana jest sprzedaż używanego samochodu

Jaką stawkę należy zastosować przy sprzedaży samochodu, który od listopada 2004 r. był użytkowany na potrzeby firmy na podstawie ewidencji przebiegu pojazdów, a od marca 2005 r. został wprowadzony do ewidencji środków trwałych?

RADA
Sprzedaż przedmiotowego samochodu jest zwolniona od podatku, jeśli w związku z jego nabyciem nie przysługiwało prawo do odliczenia lub jeśli kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% podatku na otrzymanej w związku z zakupem fakturze, nie więcej jednak niż 5000 zł.
UZASADNIENIE
Sprzedaż (dostawa) samochodów opodatkowana jest, co do zasady, stawką podstawową 22%. Od tej zasady przepisy przewidują jednak pewien wyjątek. Sprzedaż samochodów może być zwolniona od podatku, jeśli jest to dostawa towaru używanego. Aby tak się stało, muszą być spełnione dwa warunki:
• w związku z nabyciem samochodu podatnikowi nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług) bądź, w przypadku samochodów nabytych od 1 maja 2004 r., kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% podatku na fakturze otrzymanej w związku z zakupem, nie więcej jednak niż 5000 zł (§ 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego);
• samochód musi mieć status towaru używanego. Okres jego używania przez podatnika dokonującego sprzedaży (dostawy) musi wynosić co najmniej pół roku (art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy).
Z treści pytania nie wynika wprost, czy spełniony jest pierwszy warunek. Skoro jednak prowadzona była ewidencja przebiegu pojazdu, podejrzewać należy, że chodzi o samochód osobowy. A zatem, prawdopodobnie, warunek ten jest spełniony.
Zapewne spełniony jest również drugi warunek. Aczkolwiek z treści pytania wynika, że wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych nastąpiło dopiero w marcu 2005 r. (co sugeruje, że w tym miesiącu nastąpiło jego nabycie, a wcześniej samochód był użytkowany na podstawie umowy najmu, leasingu czy podobnej umowy). Fakt użytkowania przez firmę samochodu od listopada (bez znaczenia jest, czy jako samochodu własnego czy jako samochodu używanego na podstawie stosownej umowy) powoduje, iż w maju 2005 r. samochód stał się towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.
• art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »