| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Utrzymanie stron internetowych na serwerze poza granicami Polski

Utrzymanie stron internetowych na serwerze poza granicami Polski

Przedmiot opodatkowania: Usługa utrzymania stron internetowych na serwerze w USA stanowi import usług. Podatek należny od importu tej usługi przez polskiego podatnika będzie stanowił u niego jednocześnie podatek naliczony podlegający odliczeniu. Przy naliczaniu podatku powinien on zastosować stawkę podatku właściwą dla tego rodzaju usług w kraju.Prowadzę działalność gospodarczą jako podatnik VAT. Rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zajmuję się działalnością internetową. Swoje strony internetowe trzymam na serwerze w USA. Co miesiąc otrzymuję w e-mailu fakturę za usługi w wysokości 199 USD. Cena nie zwiera podatku VAT, gdyż sprzedaż przez internet w USA nie jest opodatkowana. Czy mogę zaliczyć kwotę z faktury w koszty i czy muszę ją uwzględniać w rozliczeniach VAT, tzn. czy muszę doliczyć VAT?

Nabycie przez polskiego podatnika VAT usługi utrzymania stron internetowych od podmiotu zagranicznego stanowi import usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Z kolei art. 17 ust. 1 pkt 4 stanowi, że podatnikami podatku VAT są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy usługę świadczy podmiot mający siedzibę na terytorium Wspólnoty czy też podmiot z kraju trzeciego.
Oznacza to, że na polskim podatniku podatku VAT, który nabywa usługę od podmiotu mającego siedzibę w USA, ciąży obowiązek obliczenia podatku należnego VAT z tytułu importu usług. Czynność importu usług polski podatnik musi udokumentować fakturą wewnętrzną, w której wykaże podatek należny. Podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 17, jest kwota, którą jest zobowiązany zapłacić usługobiorca.
Polski podatnik będący usługobiorcą ma obowiązek naliczania podatku od usługi utrzymania stron na serwerze i dokumentuje tę czynność fakturą wewnętrzną.
Oczywiście, zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, kwota podatku należnego z tytułu importu usług będzie stanowić u podatnika jednocześnie podatek naliczony, jeżeli nabycie usługi związane jest z czynnościami opodatkowanymi.
W zakresie kosztów uzyskania przychodów należy odnieść się do ogólnej definicji kosztów, określonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ustawą kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z pytania wynika, że utrzymanie stron internetowych na serwerach w USA jest związane ze świadczeniem usług internetowych w kraju. W związku z tym nie ma przeszkód, aby kwoty płacone za utrzymanie stron internetowych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Tomasz Maj
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »