| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności

Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności

Deklaracja VAT-7: Obecnie obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. nie daje podatnikom VAT możliwości zwolnienia ich z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7 w okresie tymczasowego zawieszenia przez nich działalności gospodarczej. Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalnościZ uwagi na problemy zdrowotne zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy w świetle nowej ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. istnieje obowiązek składania deklaracji podatkowych VAT-7 w przypadku zawieszenia działalności?

Do końca kwietnia 2004 r. obowiązek składania deklaracji podatkowych dotyczył tylko tych okresów rozliczeniowych, w których powstał obowiązek podatkowy, co wynikało z art. 10 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu podatnicy byli obowiązani składać deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Zgodnie z art. 99 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Podatnicy rozliczający się za okresy kwartalne mają obowiązek składać deklarację w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kwartale. W nowej ustawie nie ma już zapisu, że deklaracje składa się za okresy, w których powstał obowiązek podatkowy.
Podatnik rozliczający się miesięcznie ma obowiązek składać deklaracje do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Dlatego też w obowiązującym stanie prawnym, nawet jeśli podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu, ma on obowiązek składania deklaracji podatkowych zerowych.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• ustawa z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 11, poz. 50; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2271 – obowiązująca do 30 kwietnia 2004 r.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK