| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności

Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności

Deklaracja VAT-7: Obecnie obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. nie daje podatnikom VAT możliwości zwolnienia ich z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7 w okresie tymczasowego zawieszenia przez nich działalności gospodarczej. Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalnościZ uwagi na problemy zdrowotne zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy w świetle nowej ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. istnieje obowiązek składania deklaracji podatkowych VAT-7 w przypadku zawieszenia działalności?

Do końca kwietnia 2004 r. obowiązek składania deklaracji podatkowych dotyczył tylko tych okresów rozliczeniowych, w których powstał obowiązek podatkowy, co wynikało z art. 10 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu podatnicy byli obowiązani składać deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Zgodnie z art. 99 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Podatnicy rozliczający się za okresy kwartalne mają obowiązek składać deklarację w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kwartale. W nowej ustawie nie ma już zapisu, że deklaracje składa się za okresy, w których powstał obowiązek podatkowy.
Podatnik rozliczający się miesięcznie ma obowiązek składać deklaracje do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Dlatego też w obowiązującym stanie prawnym, nawet jeśli podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu, ma on obowiązek składania deklaracji podatkowych zerowych.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• ustawa z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 11, poz. 50; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2271 – obowiązująca do 30 kwietnia 2004 r.


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »