| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Decyzja o odsetkach od zaliczek

Decyzja o odsetkach od zaliczek

Czy to prawda, że jeżeli wpłaciłem za małą zaliczkę, to odsetki od zaniżenia będą naliczane tylko przez dwa lata?

ODPOWIEDŹ:
Tak, zgodnie z nowymi przepisami odsetek za zwłokę nie nalicza się za okres od dnia następnego po upływie dwóch lat od dnia złożenia deklaracji, od zaległości związanych z popełnionymi w deklaracji błędami rachunkowymi lub oczywistymi omyłkami, jeżeli w tym okresie nie zostały one ujawnione przez organ podatkowy.
WYJAŚNIENIE:
Znowelizowana Ordynacja podatkowa przewiduje, że jeżeli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego organ podatkowy stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji, wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji lub zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub w części, organ ten wydaje decyzję, w której określa wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie – odsetki na ostatni dzień terminu złożenia zeznania, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek.
Ważną zmianą jest skrócenie okresu naliczania odsetek od zaległości powstałych wskutek popełnionych w deklaracji czy zeznaniu podatkowym błędów rachunkowych lub oczywistych omyłek. Jeśli w ciągu dwóch lat od dnia złożenia takiej deklaracji czy zeznania nie zostały ujawnione przez organ podatkowy, po upływie wspomnianych dwóch lat odsetki już nie rosną.
PODSTAWA PRAWNA:
• znowelizowany art. 53a i 54 § 1 pkt 7a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Marek Kutarba


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK