| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Sprawozdanie dla korzystających z porozumień cenowych

Sprawozdanie dla korzystających z porozumień cenowych

Proszę o przybliżenie zmian, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z instytucją uprzednich porozumień cenowych?

Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła do polskiego systemu podatkowego nową instytucję – uprzednie porozumienia cenowe. Mają one zapewnić bezpieczeństwo podatkowe transakcji dokonywanych z podmiotami powiązanymi, poprzez wcześniejsze ustalenie reguł dotyczących wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej1. Właściwe zmiany w tym zakresie wprowadzone zostały do ordynacji podatkowej, ale przywołana nowelizacja wprowadza również zmiany do innych ustaw. Jedną z nich jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany do niej wprowadzone są niewielkie i są głównie konsekwencją wprowadzenia instytucji – uprzednich porozumień cenowych.
Do art. 25 u.p.d.o.f. wprowadzono przepis porządkujący, który potwierdza znaczenie decyzji dotyczącej uprzedniego porozumienia cenowego. Zgodnie z nim w przypadku wydania decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, w zakresie określonym w tej decyzji, stosuje się metodę w niej wskazaną.
Dla podatników, którzy korzystają z uprzedniego porozumienia cenowego, nowelizacja wprowadza dodatkowy obowiązek załączania do zeznania rocznego sprawozdania o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Wzór tego sprawozdania określi Minister Finansów w drodze rozporządzenia. Niniejszą nowelizację wykorzystano również do wprowadzenia pewnych zmian porządkujących w zakresie odliczania darowizn. Zmiany te polegają na odniesieniu do darowizn, odliczanych na podstawie odrębnych ustaw, niektórych warunków, które przewiduje u.p.d.o.f. Chodzi tu o darowizny odliczane na podstawie ustaw o stosunku państwa do kościołów poszczególnych wyznań. Zmiany te nie zmieniają zakresu odliczeń przewidzianych w tych odrębnych ustawach. I tak, dokonując odliczenia darowizny na podstawie odrębnej ustawy, w przypadku darowizny innej niż pieniężna będzie trzeba przedstawić dokument, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.
Przepisy powyższe wchodzą w życie 1 stycznia 2006 r.
Grzegorz Ziółkowski
Podstawa prawna:
art. 6 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 143, poz. 1199).
1 Więcej na ten temat K. Łysiak, Uprzednie porozumienia cenowe – wysoka cena spokoju, „Prawo Przedsiębiorcy” nr 34 z 2005 r.


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK