| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Sprawozdanie dla korzystających z porozumień cenowych

Sprawozdanie dla korzystających z porozumień cenowych

Proszę o przybliżenie zmian, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z instytucją uprzednich porozumień cenowych?

Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła do polskiego systemu podatkowego nową instytucję – uprzednie porozumienia cenowe. Mają one zapewnić bezpieczeństwo podatkowe transakcji dokonywanych z podmiotami powiązanymi, poprzez wcześniejsze ustalenie reguł dotyczących wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej1. Właściwe zmiany w tym zakresie wprowadzone zostały do ordynacji podatkowej, ale przywołana nowelizacja wprowadza również zmiany do innych ustaw. Jedną z nich jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany do niej wprowadzone są niewielkie i są głównie konsekwencją wprowadzenia instytucji – uprzednich porozumień cenowych.
Do art. 25 u.p.d.o.f. wprowadzono przepis porządkujący, który potwierdza znaczenie decyzji dotyczącej uprzedniego porozumienia cenowego. Zgodnie z nim w przypadku wydania decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, w zakresie określonym w tej decyzji, stosuje się metodę w niej wskazaną.
Dla podatników, którzy korzystają z uprzedniego porozumienia cenowego, nowelizacja wprowadza dodatkowy obowiązek załączania do zeznania rocznego sprawozdania o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Wzór tego sprawozdania określi Minister Finansów w drodze rozporządzenia. Niniejszą nowelizację wykorzystano również do wprowadzenia pewnych zmian porządkujących w zakresie odliczania darowizn. Zmiany te polegają na odniesieniu do darowizn, odliczanych na podstawie odrębnych ustaw, niektórych warunków, które przewiduje u.p.d.o.f. Chodzi tu o darowizny odliczane na podstawie ustaw o stosunku państwa do kościołów poszczególnych wyznań. Zmiany te nie zmieniają zakresu odliczeń przewidzianych w tych odrębnych ustawach. I tak, dokonując odliczenia darowizny na podstawie odrębnej ustawy, w przypadku darowizny innej niż pieniężna będzie trzeba przedstawić dokument, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.
Przepisy powyższe wchodzą w życie 1 stycznia 2006 r.
Grzegorz Ziółkowski
Podstawa prawna:
art. 6 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 143, poz. 1199).
1 Więcej na ten temat K. Łysiak, Uprzednie porozumienia cenowe – wysoka cena spokoju, „Prawo Przedsiębiorcy” nr 34 z 2005 r.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK