| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy świadcząc usługi hotelarskie dla podmiotów z UE należy zarejestrować się jako podatnik VAT UE

Czy świadcząc usługi hotelarskie dla podmiotów z UE należy zarejestrować się jako podatnik VAT UE

Jesteśmy jednostką ochrony zdrowia (sanatorium). Prowadzona przez nas działalność jest w 90% zwolniona z opodatkowania VAT. Jednak czasami - w miarę wolnych miejsc - prowadzimy działalność opodatkowaną, polegającą na sprzedaży noclegów oraz wyżywienia (działalność hotelarska, wypoczynkowa). Jeżeli chcielibyśmy wykonywać takie usługi również dla osób fizycznych spoza kraju, np. z Niemiec, to czy musimy się rejestrować jako podatnik VAT dla potrzeb dostaw i/lub nabyć wewnątrzwspólnotowych?

RADA
Nie, nie mają Państwo obowiązku dokonania rejestracji jako podatnicy VAT UE.
UZASADNIENIE
Przepisy w zakresie rejestracji VAT UE mają zastosowanie do:
• podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów
• oraz podatników nabywających usługi:
– wewnątrzwspólnotowego transportu towarów,
– pomocnicze do usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów,
– pośrednictwa i spedycji bezpośrednio związanych z wewnątrzwspólnotowym transportem towarów,
– wykonywane przez pośredników, działających w imieniu i na rachunek osób trzecich (z wyjątkiem pośrednictwa w usługach niematerialnych),
– wyceny majątku rzeczowego ruchomego,
– na ruchomym majątku rzeczowym
– jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierzają Państwo świadczyć na terytorium Polski usługi o charakterze hotelarsko-gastronomicznym dla osób fizycznych spoza kraju, najprawdopodobniej z terytorium Wspólnoty, dlatego nie należy rejestrować się jako podatnik VAT UE.
Przepisy nie przewidują szczególnych zasad ustalania miejsca świadczenia usług hotelarskich. Dlatego będzie miała zastosowanie zasada ogólna. Według niej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczeniodawca posiada siedzibę, albo miejsce prowadzenia działalności, albo miejsce zamieszkania. Dlatego miejscem świadczenia tej usługi będzie Polska. To oznacza, że należy je rozliczyć jak każdą inną usługę świadczoną na rzecz polskiego podmiotu.
• art. 97 ust. 1–3, art. 106 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Konrad Michalski
specjalista w zakresie VAT, prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »