| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ewidencja opłaty za przejazd autostradą

Ewidencja opłaty za przejazd autostradą

Nasz dział księgowości dostał do zaksięgowania dowód zapłaty za przejazd autostradą. Jak należy powyższe zaksięgować, jeśli jesteśmy podatnikiem podatku od towarów i usług dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej? Chciałabym nadmienić, że kwotę za przejazd uregulował wcześniej pracownik naszej spółki z pobranej zaliczki.

Otrzymany dowód zapłaty muszą Państwo potraktować tak jak zwykłą fakturę. Związane jest to z tym, że tak właśnie takie dokumenty traktuje rozporządzenie Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 z późn.zm.). Zgodnie z § 20 pkt 4 tego rozporządzenia za fakturę uznaje się również między innymi dowody zapłaty za przejazdy płatnymi autostradami, jeżeli zawierają następujące dane:
a) nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
b) numer kolejny i datę wystawienia,
c) nazwę autostrady, za przejazd którą pobierana jest opłata,
d) kwotę należności wraz z podatkiem,
e) kwotę podatku.
Jeśli przekazany Pani dowód zapłaty za przejazd autostradą zawiera wymienione powyżej elementy, należy go traktować tak jak każdą inną fakturę VAT. Oznacza to, że Pani firma ma możliwość dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, który został na tym dowodzie uwidoczniony. Uprawniają do tego przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.). Na mocy art. 86 ust. 1 tej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 2 przedmiotowej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. A zatem ma Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Na mocy przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości kwotę (netto) poniesioną za przejazd autostradą ujmuje się w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej.
Ewidencja księgowa przypadku opisanego w pytaniu może wyglądać następująco:
1) zaksięgowanie kwot wynikających z dowodu zapłaty za przejazd autostradą: Wn konto „Rozliczenie zakupu” (kwota netto) i Wn konto „VAT naliczony i jego rozliczenie” (kwota podatku VAT)/Ma konto „Rozrachunki z pracownikami” (łączna kwota wynikająca z dowodu zapłaty),
2) zarachowanie opłaty poniesionej za przejazd autostradą w ciężar kosztów (kwota netto): Wn konto „Koszty według rodzajów” lub konto zespołu 5 (w analityce: Podatki i opłaty)/Ma konto „Rozliczenie zakupu”.
Jakub Morawiec
Podstawa prawna:
ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.),
art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
§ 20 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »