| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wniesienie rzeczy tylko do używania podlega opodatkowaniu

Czy wniesienie rzeczy tylko do używania podlega opodatkowaniu

Czy podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne użytkowanie lokalu, który został wniesiony w formie wkładu przez jednego ze wspólników (podatnika czynnego VAT prowadzącego jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą) do spółki cywilnej?

RADA
Czynność taka jest zwolniona od podatku, jeśli wnoszony do używania lokal związany jest z indywidualną działalnością gospodarczą wspólnika. W przeciwnym razie czynność ta w ogóle nie podlega opodatkowaniu VAT (nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług).
UZASADNIENIE
Z treści pytania wynika, że wspólnik spółki cywilnej (osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą i będąca z tego tytułu podatnikiem VAT) wniósł jako wkład do spółki lokal tylko do używania. Możliwość wniesienia jako wkładu rzeczy tylko do używania wynika z przepisu art. 862 zdanie drugie Kodeksu cywilnego.
W tej sytuacji możliwe są dwa scenariusze. Po pierwsze, przedmiotowy lokal może być związany z indywidualną działalnością gospodarczą wykonywaną przez tego wspólnika. W takim przypadku wniesienie lokalu jako wkładu stanowi działanie tego wspólnika jako podatnika VAT. Czynności takiej nie można uznać za dostawę towarów (nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania lokalem jak właściciel), więc pozostaje uznać ją za świadczenie zwolnionej od podatku usługi (wkłady niepieniężne wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego są zwolnione od podatku na mocy § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia wykonawczego).
Inaczej ma się rzecz, gdy przedmiotowy lokal nie jest związany z prowadzoną przez tego wspólnika działalnością. Wniesienie tego lokalu jako wkładu do spółki cywilnej tylko do używania nie podlega wtedy opodatkowaniu VAT, gdyż dokonując takiego wniesienia wspólnik nie działa jako podatnik VAT.
• art. 862 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 48, poz. 462
• art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 i art. 15 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »