| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy rozliczyć fakturę korygującą zwiększającą cenę sprzedaży

Kiedy należy rozliczyć fakturę korygującą zwiększającą cenę sprzedaży

Spółka zamierza dokonać korekty sprzedaży, tj. podwyższenia ceny sprzedaży, a tym samym podwyższenia podatku należnego, wystawiając fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z poprzedniego miesiąca. Kiedy należy rozliczyć tę korektę - w deklaracji za miesiąc wystawienia faktury korygującej, czy też za miesiąc poprzedni, w którym wystąpiła sprzedaż?

RADA
Fakturę korygującą zwiększającą obrót i podatek należny należy ująć w miesiącu jej wystawienia. Bez znaczenia w takim przypadku jest potwierdzenie przez kontrahenta odbioru faktury.
UZASADNIENIE
Podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Ta należność może być modyfikowana, a jej wielkość zależy wyłącznie od woli stron transakcji, które uzgadniają cenę. Podstawa ta może być określona przez organ podatkowy jedynie w przypadku istnienia powiązań między stronami, o których mowa w art. 32 ustawy, jeżeli miały one wpływ na cenę. Ustalona cena może więc być zmieniana (zwiększana lub przez udzielenie rabatu – zmniejszana). Dokumentowanie tych zmian następuje przez wystawianie faktur korygujących.
W przypadku zmniejszenia ceny, po wystawieniu faktury dokumentującej sprzedaż wystawia się odpowiednio faktury zmniejszające obrót i podatek należny. W tej sytuacji, zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r., sprzedawca jest zobowiązany do posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru stanowi bowiem podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc (w przypadku rozliczeń kwartalnych za kwartał), w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Gdy natomiast dochodzi do podwyższenia ceny, jest to okoliczność, która powoduje obowiązek wystawienia stosownej faktury korygującej. Stanowi o tym § 17 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. Przepisy w tym zakresie nie wskazują na obowiązek sprzedawcy, by posiadał on potwierdzenie odbioru faktury, co jest skorelowane z zasadą, iż generalnie faktury nie wymagają podpisu nabywcy. Mylące w tym zakresie może być odwołanie się w § 17 ust. 6 do odpowiedniego zastosowania § 16 ust. 4 nakazującego otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Należy jednak zauważyć, że potwierdzenie odbioru faktury korygującej, o którym mowa w § 16 ust. 4, dotyczy sytuacji obniżenia podatku należnego, a nie jego zwiększenia. Nie należy zatem tego przepisu stosować do sytuacji podwyższenia ceny i podwyższenia podatku należnego. Wynika z tego, że zadeklarowanie wyższej ceny powinno nastąpić w tym miesiącu, w którym dokonano zmiany ceny i wystawiono na tę okoliczność fakturę korygującą zwiększającą obrót i podatek należny. Rozliczenie poprzedniego miesiąca jest prawidłowe, bo pierwotna faktura dokumentowała taką należność, jaką ustaliły strony na moment zawarcia transakcji. Zmiana tej wartości nastąpiła dopiero po wystawieniu faktury korygującej, już w następnym miesiącu. Wtedy też faktura korygująca powinna być rozliczona.
Przykład
Podatnik sprzedał towar 29 lipca 2005 r. za kwotę 2000 zł netto + 440 zł VAT. Kwota należności została jednak omyłkowo podana w wysokości niższej od należnej. Prawidłowo powinna być wykazana kwota 2500 zł netto + 550 zł VAT. Podatnik skorygował pomyłkę w sierpniu, wystawiając fakturę korygującą. Kwotę podwyższającą cenę (500 zł) oraz zwiększenie kwoty podatku (110 zł) podatnik wykazuje w rozliczeniu za sierpień 2005 r.
• § 16 ust. 4, § 17 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Iwona Skrok
ekspert w zakresie VAT, prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »