| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy rozliczyć fakturę korygującą zwiększającą cenę sprzedaży

Kiedy należy rozliczyć fakturę korygującą zwiększającą cenę sprzedaży

Spółka zamierza dokonać korekty sprzedaży, tj. podwyższenia ceny sprzedaży, a tym samym podwyższenia podatku należnego, wystawiając fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z poprzedniego miesiąca. Kiedy należy rozliczyć tę korektę - w deklaracji za miesiąc wystawienia faktury korygującej, czy też za miesiąc poprzedni, w którym wystąpiła sprzedaż?

RADA
Fakturę korygującą zwiększającą obrót i podatek należny należy ująć w miesiącu jej wystawienia. Bez znaczenia w takim przypadku jest potwierdzenie przez kontrahenta odbioru faktury.
UZASADNIENIE
Podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Ta należność może być modyfikowana, a jej wielkość zależy wyłącznie od woli stron transakcji, które uzgadniają cenę. Podstawa ta może być określona przez organ podatkowy jedynie w przypadku istnienia powiązań między stronami, o których mowa w art. 32 ustawy, jeżeli miały one wpływ na cenę. Ustalona cena może więc być zmieniana (zwiększana lub przez udzielenie rabatu – zmniejszana). Dokumentowanie tych zmian następuje przez wystawianie faktur korygujących.
W przypadku zmniejszenia ceny, po wystawieniu faktury dokumentującej sprzedaż wystawia się odpowiednio faktury zmniejszające obrót i podatek należny. W tej sytuacji, zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r., sprzedawca jest zobowiązany do posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru stanowi bowiem podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc (w przypadku rozliczeń kwartalnych za kwartał), w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Gdy natomiast dochodzi do podwyższenia ceny, jest to okoliczność, która powoduje obowiązek wystawienia stosownej faktury korygującej. Stanowi o tym § 17 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. Przepisy w tym zakresie nie wskazują na obowiązek sprzedawcy, by posiadał on potwierdzenie odbioru faktury, co jest skorelowane z zasadą, iż generalnie faktury nie wymagają podpisu nabywcy. Mylące w tym zakresie może być odwołanie się w § 17 ust. 6 do odpowiedniego zastosowania § 16 ust. 4 nakazującego otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Należy jednak zauważyć, że potwierdzenie odbioru faktury korygującej, o którym mowa w § 16 ust. 4, dotyczy sytuacji obniżenia podatku należnego, a nie jego zwiększenia. Nie należy zatem tego przepisu stosować do sytuacji podwyższenia ceny i podwyższenia podatku należnego. Wynika z tego, że zadeklarowanie wyższej ceny powinno nastąpić w tym miesiącu, w którym dokonano zmiany ceny i wystawiono na tę okoliczność fakturę korygującą zwiększającą obrót i podatek należny. Rozliczenie poprzedniego miesiąca jest prawidłowe, bo pierwotna faktura dokumentowała taką należność, jaką ustaliły strony na moment zawarcia transakcji. Zmiana tej wartości nastąpiła dopiero po wystawieniu faktury korygującej, już w następnym miesiącu. Wtedy też faktura korygująca powinna być rozliczona.
Przykład
Podatnik sprzedał towar 29 lipca 2005 r. za kwotę 2000 zł netto + 440 zł VAT. Kwota należności została jednak omyłkowo podana w wysokości niższej od należnej. Prawidłowo powinna być wykazana kwota 2500 zł netto + 550 zł VAT. Podatnik skorygował pomyłkę w sierpniu, wystawiając fakturę korygującą. Kwotę podwyższającą cenę (500 zł) oraz zwiększenie kwoty podatku (110 zł) podatnik wykazuje w rozliczeniu za sierpień 2005 r.
• § 16 ust. 4, § 17 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Iwona Skrok
ekspert w zakresie VAT, prawnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK