| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii podlega akcyzie

Czy używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii podlega akcyzie

Nasza firma posiada oddział we Włoszech. Tam też zawarła umowę leasingu, której przedmiotem jest samochód osobowy. Po zakończeniu umowy nie mamy zamiaru odkupienia samochodu. Pragnę nadmienić, że stroną finansującą jest podatnik włoski, a samochód jest zarejestrowany we Włoszech. Czy jeśli będziemy używać tego samochodu w Polsce, musimy zapłacić akcyzę?

Podatek akcyzowy: Używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce. Nie dochodzi bowiem do nabycia prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel ani też do wewnątrzwspólnotowego nabycia. W związku z tym nie ma także potrzeby powtórnego rejestrowania samochodu w Polsce.
Z treści pytania wynika, że podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Firma polska będzie go tylko użytkować w Polsce, natomiast nie ma zamiaru wykupić samochodu po wygaśnięciu umowy leasingu. Nie dojdzie zatem do przeniesienia prawa własności samochodu na polskiego podatnika.
Ustawa o podatku akcyzowym wskazuje, że podatnikami podatku akcyzowego od samochodów są:
• podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju,
• importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Ponadto należy zaznaczyć, że akcyzie podlegają tylko samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium Polski, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium Polski. Natomiast w rozpatrywanym przypadku w ogóle nie dojdzie do nabycia prawa rozporządzania pojazdem jak właściciel, ponieważ polski podatnik zawarł umowę leasingu nieprzewidującą opcji nabycia tego samochodu osobowego. Nie jest zatem spełniony jeden z podstawowych warunków do opodatkowania akcyzą używania tego samochodu przez polskiego podatnika.
Ponadto z przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym wynika, że pojazd zarejestrowany za granicą dopuszcza się do ruchu, jeżeli spełnia wymagane warunki techniczne i jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne z numerem rejestracyjnym składającym się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich, a kierujący pojazdem ma przy sobie dokument stwierdzający dokonanie rejestracji. Pojazd zarejestrowany za granicą powinien być oznaczony znakiem określającym państwo, w którym jest zarejestrowany.
Obowiązek podatkowy w akcyzie w wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodu osobowego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania tym samochodem, nie później niż w momencie jego rejestracji w Polsce.
Biorąc pod uwagę omówione przepisy prawa polski podatnik, który będzie tylko korzystał z leasingowanego samochodu zarejestrowanego we Włoszech i nie nabędzie do niego praw właściciela, nie musi rejestrować tego pojazdu w Polsce. Korzystanie z samochodu zarejestrowanego w innym kraju Wspólnoty nie nakłada obowiązku odprowadzenia podatku akcyzowego. Takie samo stanowisko w podobnej sprawie przedstawił Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie w postanowieniu z 20 kwietnia 2005 r. (nr 445000-PA-9104-12/05/12/KGL).
Ewa Michalak
Podstawy prawne
•   ustawa z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 160, poz. 1341
•   ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 109, poz. 925


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK