| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy nowe zasady zaokrąglania stosować się będzie do zaliczek na podatek dochodowy

Czy nowe zasady zaokrąglania stosować się będzie do zaliczek na podatek dochodowy

Zmiana art. 63 Ordynacji podatkowej dotyczy zaokrąglenia kwoty podatku do pełnych złotych. Czy zaliczka na podatek od wynagrodzenia pracownika ma być także zaokrąglona do pełnych złotych czy tylko kwota podatku rozliczana w PIT rocznym? Proszę o wyjaśnienie.

RADA
Nowe zasady zaokrąglania dotyczą zarówno kwot podatków, jak i zaliczek na podatek.
UZASADNIENIE
Od 1 stycznia 2006 r. podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrąglać się będzie do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pominie się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższy do pełnych złotych. Nie będzie mieć znaczenia, czy podatnik albo płatnik dokonują zaokrągleń na potrzeby CIT, VAT albo PIT. Tych zasad zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków nie będzie się stosować do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.
Nowe przepisy stosuje się zarówno do deklaracji miesięcznych, w których podatnicy wykazują kwoty zaliczek na podatek dochodowy, jak i deklaracji rocznych z ostateczną kwotą podatku. Ordynacja podatkowa w art. 3 stanowi, że ilekroć jest w niej mowa o podatkach, rozumie się przez to również zaliczki na podatki, jak też raty podatków (jeżeli przepisy prawa podatkowego przewidują płatność podatku w ratach).
 • art. 3, art. 63 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. Nr 143, poz. 1199
Marta Pietrucha
specjalista w zakresie podatków dochodowych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Kossakiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »