| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można w trakcie roku obrotowego zmienić program księgowy

Czy można w trakcie roku obrotowego zmienić program księgowy

Spółka z o.o. (rachunek zysków i strat sporządza metodą porównawczą, a rachunek przepływów - metodą pośrednią) zamierza w trakcie roku obrotowego zmienić program księgowy. Czy w związku z tym jest możliwa zmiana struktury planu kont w trakcie roku obrotowego? Jeśli tak, czy zmiany mogą dotyczyć także kont syntetycznych?

• salda kont na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych,
• obroty za okres sprawozdawczy i narastająco od początku roku obrotowego oraz salda na koniec okresu sprawozdawczego,
• sumę salda na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych, obrotów za okres sprawozdawczy i narastająco od początku roku obrotowego oraz sald na koniec okresu sprawozdawczego.
Podział informacji zawartej w księgach na dwa podokresy roku, prowadzone jako dwie różne bazy danych w dwu różnych programach, powinien jednocześnie zapewnić pozyskanie powyżej opisanych, wymaganych ustawą zestawień obrotów i sald oraz dziennika, w szczególności w zakresie naliczeń przeprowadzonych narastająco od początku roku. Wprowadzenie nowego programu finansowo-księgowego w ciągu roku nie musi więc oznaczać ponownego wprowadzenia wszystkich danych, które zostały już raz wprowadzone w „starym” programie od początku roku.
WAŻNE!
Zmiana programu księgowego w ciągu roku jest możliwa, jeśli zapewniono zachowanie przepisów ustawy o rachunkowości, w szczególności związanych z tworzeniem zestawienia obrotów i sald oraz dziennika.
Wszystkie wyżej opisane zasady odnoszą się również do zmian w planie kont. Jeżeli wynika to z uzasadnionych potrzeb jednostki, może ona w trakcie roku obrotowego zdefiniować i utworzyć nowe konta syntetyczne czy analityczne, dokonać poleceniami księgowania przeksięgowań sald z innych dotychczasowych kont, odtąd już nieużywanych, na konta nowo utworzone, oraz sporządzić korekty obrotów tych kont.
Przykład 1
W czerwcu otworzono nowy, drugi punkt sprzedaży towarów. Przychody z handlu dotąd księgowano na koncie 718 „Przychody ze sprzedaży”. Jednostka postanowiła ewidencjonować wszystkie przychody z handlu na jednym koncie, i w tym celu utworzyła nowe konto syntetyczne 720 z analityką:
Konto 720.1 „Przychody ze sprzedaży w punkcie 1”,
Konto 720.2 „Przychody ze sprzedaży w punkcie 2”.
Saldo konta 718 na koniec maja to 155 000 zł.
Z dniem 31 maja dokonano zapisów poleceniem księgowania:
1) przeniesienie salda – sprzedaż w okresie 1.01–31.05:
Wn konto 718 „Przychody ze sprzedaży” 155 000 zł,
Ma konto 720.1 „Przychody ze sprzedaży w punkcie 1” 155 000 zł,
2) korekta obrotów na koncie 718:
Wn konto 718 „Przychody ze sprzedaży” (–) 155 000 zł,
Ma konto 718 „Przychody ze sprzedaży” (–) 155 000 zł.
Przykład 2
Od 1 kwietnia 2005 r. jednostka wprowadziła nowy program finansowo-księgowy. W poprzednim programie wprowadzono zapisy w okresie od stycznia do końca marca i zamknięto miesiąc marzec. W nowym programie wprowadzono:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »