| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można w trakcie roku obrotowego zmienić program księgowy

Czy można w trakcie roku obrotowego zmienić program księgowy

Spółka z o.o. (rachunek zysków i strat sporządza metodą porównawczą, a rachunek przepływów - metodą pośrednią) zamierza w trakcie roku obrotowego zmienić program księgowy. Czy w związku z tym jest możliwa zmiana struktury planu kont w trakcie roku obrotowego? Jeśli tak, czy zmiany mogą dotyczyć także kont syntetycznych?

– na dzień 31 stycznia bilans otwarcia roku 2005,
– pod datą 31 marca – kwoty obrotów Wn i Ma wszystkich kont w okresie 1 stycznia – 31 marca 2005 r. (narastająco),
– od dnia 1 kwietnia – nowe zapisy, prowadzone chronologicznie.
W polityce rachunkowości, którą zarządzeniem zmienił kierownik jednostki, określono, iż w 2005 r. księgi prowadzone są:
w okresie 1.01.2005–31.03.2005 przy użyciu pierwszego programu księgowego,
w okresie 1.04.2005–31.12.2005 przy użyciu drugiego programu księgowego.
Dokumentacja związana z nowym zainstalowanym programem, w tym opis zasad działania i instrukcja obsługi, stanowi integralną część zmienionych zasad rachunkowości.
W powyższy sposób zapewniono ciągłość zapisów i prawidłowe tworzenie zestawienia obrotów i sald oraz dziennika.
•  art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
Ewa Szczepankiewicz
główna księgowa w spółce z o.o.


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »