| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zmniejszenie kwoty zapłaty wynikające z wcześniejszego uregulowania należności

Jak rozliczyć zmniejszenie kwoty zapłaty wynikające z wcześniejszego uregulowania należności

Zakupiliśmy towar od kontrahenta z Niemiec. Otrzymaliśmy towar i fakturę. Na fakturze jest zapis, że w przypadku zapłaty do dnia... kwotę zapłaty pomniejsza się o 2%. Zapłaty dokonałam przed terminem i potrąciłam 2% wartości. Czy w związku z tym na tę kwotę powinnam wystawić fakturę, czy potraktować to jako rabat? Kontrahent niemiecki nie wystawił faktury korygującej. Jak powinnam postąpić w tej sytuacji?

RADA
W opisanym przypadku premia za dokonanie płatności w określonym terminie powinna być potraktowana jako rabat zmniejszający podstawę opodatkowania.
UZASADNIENIE
Podstawowym kryterium decydującym o podatkowej kwalifikacji tego typu czynności powinny być postanowienia umowy kupna-sprzedaży zawartej między stronami, określające zasady przyznawania premii przez sprzedawców towarów dla ich nabywców.
Gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy.
Przykład
Podatnik zakupił towar od kontrahenta z Niemiec. Jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie. W związku z dokonaniem zapłaty w ciągu 14 dni otrzymał 2-proc. rabat. Informacja o rabacie znalazła się na fakturze, ale również wynika z ogólnych zasad przyjętych przez kontrahenta niemieckiego w kontaktach handlowych. Podatnik wystawia fakturę wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie na kwotę należności pomniejszoną o kwotę rabatu.
W praktyce występują również sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób, w sytuacji gdy premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach (stawka 22%). Analogiczna sytuacja występuje w przypadku wypłacenia premii pieniężnej nabywcom za spełnienie takich zachowań, jak np. niedokonywanie nabyć podobnych towarów u innych podatników. Wówczas wypłacona premia pieniężna również jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym za świadczenie usług uznaje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
• art. 8 ust. 1, art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Paweł Kosiacki
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK