| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zmniejszenie kwoty zapłaty wynikające z wcześniejszego uregulowania należności

Jak rozliczyć zmniejszenie kwoty zapłaty wynikające z wcześniejszego uregulowania należności

Zakupiliśmy towar od kontrahenta z Niemiec. Otrzymaliśmy towar i fakturę. Na fakturze jest zapis, że w przypadku zapłaty do dnia... kwotę zapłaty pomniejsza się o 2%. Zapłaty dokonałam przed terminem i potrąciłam 2% wartości. Czy w związku z tym na tę kwotę powinnam wystawić fakturę, czy potraktować to jako rabat? Kontrahent niemiecki nie wystawił faktury korygującej. Jak powinnam postąpić w tej sytuacji?

RADA
W opisanym przypadku premia za dokonanie płatności w określonym terminie powinna być potraktowana jako rabat zmniejszający podstawę opodatkowania.
UZASADNIENIE
Podstawowym kryterium decydującym o podatkowej kwalifikacji tego typu czynności powinny być postanowienia umowy kupna-sprzedaży zawartej między stronami, określające zasady przyznawania premii przez sprzedawców towarów dla ich nabywców.
Gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy.
Przykład
Podatnik zakupił towar od kontrahenta z Niemiec. Jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie. W związku z dokonaniem zapłaty w ciągu 14 dni otrzymał 2-proc. rabat. Informacja o rabacie znalazła się na fakturze, ale również wynika z ogólnych zasad przyjętych przez kontrahenta niemieckiego w kontaktach handlowych. Podatnik wystawia fakturę wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie na kwotę należności pomniejszoną o kwotę rabatu.
W praktyce występują również sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób, w sytuacji gdy premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach (stawka 22%). Analogiczna sytuacja występuje w przypadku wypłacenia premii pieniężnej nabywcom za spełnienie takich zachowań, jak np. niedokonywanie nabyć podobnych towarów u innych podatników. Wówczas wypłacona premia pieniężna również jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym za świadczenie usług uznaje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
• art. 8 ust. 1, art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Paweł Kosiacki
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »