| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości nabytej poprzez zasiedzenie, zniesienie współwłasności albo spadkobranie

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości nabytej poprzez zasiedzenie, zniesienie współwłasności albo spadkobranie

Czy wpływy ze sprzedaży domu niewykorzystywanego do działalności gospodarczej, a nabytego w drodze zasiedzenia, podlegają opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym? Sprzedaż przez osobę fizyczną miała miejsce przed upływem 5 lat od zasiedzenia. Jak byłaby opodatkowana sprzedaż nieruchomości, gdyby nabyto ją w drodze zniesienia współwłasności albo spadkobrania (ewentualnie darowizny)?

Przykład 2
W 1999 r. sąd stwierdził, iż Katarzyna K. wraz z mężem na zasadach wspólności ustawowej nabyli przez zasiedzenie w 1991 r. nieruchomość. Maż Katarzyny K. zmarł – sąd potwierdził nabycie w drodze spadkobrania w 2002 r. pozostałej części domu przez Katarzynę K. (małżonkowie nie mieli dzieci). W odniesieniu do sprzedaży w 2005 r. udziału w 1/2 części nieruchomości nabytej w 1991 r. poprzez zasiedzenie upłynął bieg pięcioletniego terminu przewidziany przez art. 10 ust. 1 pkt 8 updof. Dlatego nie jest to przychód podlegający opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Nie zostanie również zapłacony 10% podatek od sprzedaży części domu nabytej w drodze spadku, gdyż w całości jest on zwolniony z podatku dochodowego.
 • art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 32, art. 28 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Ewa Maj
specjalista w zakresie podatków dochodowych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »