| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy opodatkować premię pieniężną

Kiedy należy opodatkować premię pieniężną

Jesteśmy firmą handlową. Niektóre hurtownie za długoletnią współpracę i terminowe regulowanie płatności przyznają nam czasami premię pieniężną. Czy fakt otrzymania takiej premii niesie ze sobą konieczność zapłaty podatku od towarów i usług?

Nagroda: Jeżeli premia pieniężna przyznawana przez sprzedawcę stanowi dla kontrahenta pewnego rodzaju nagrodę za udaną i efektywną współpracę handlową, a nie stanowi rabatu, to przyznanie takiej premii nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Aby jednoznacznie rozstrzygnąć, czy premia pieniężna podlega podatkowi od towarów i usług, konieczne jest przeanalizowanie postanowień umowy zawartej między stronami, określającej zasady przyznawania przez hurtownię premii pieniężnej.
Jeżeli z zawartej umowy wynika, że premia powoduje obniżenie ceny zakupu i można ją przyporządkować do konkretnych transakcji i konkretnych towarów, to należy ją traktować jako rabat obniżający cenę towaru, a tym samym wartość transakcji. W takiej sytuacji czynność ta powinna zostać udokumentowana fakturą korygującą, co spowoduje zmniejszenie wartości zakupionych towarów handlowych, a tym samym zmniejszenie kwoty podatku VAT naliczonego.
Jeżeli natomiast przyznana premia pieniężna nie stanowi rabatu, lecz dodatkowe świadczenie pieniężne, które nie dotyczy poszczególnych, konkretnych transakcji, i jest przyznawana za spełnienie określonych warunków umowy, np.:
• osiągnięcie pewnej wartości obrotów w określonym czasie,
• systematyczne składanie zamówień,
• terminowe regulowanie płatności itp.
a więc jest pewnego rodzaju nagrodą za efektywność we współpracy handlowej, to jej otrzymanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie jest bowiem czynnością wymienioną w art. 5 ustawy o VAT.
W interpretacjach urzędowych, np. w piśmie nr PPI/4430-27/A/MPS/04 wydanym przez Izbę Skarbową w Białymstoku, dopuszcza się możliwość opodatkowania premii pieniężnej, w przypadku gdy z umowy można wywnioskować, że jest ona należnością za usługę na rzecz sprzedawcy. W piśmie nie zostało dookreślone, co należy rozumieć przez świadczenie usług. Bardzo szeroka definicja „świadczenia usług” zawarta w ustawie o VAT może wzbudzać obawy, że pojęcie to obejmuje wszystkie przejawy działalności podatnika, w tym również wymienione wyżej. W przywołanym piśmie jako bez wątpienia niepodlegające opodatkowaniu zostały wymienione premie pieniężne przyznawane wyłącznie za osiągnięcie określonego poziomu obrotów. Jeżeli przyznanie premii zależałoby od wystąpienia innych elementów (np. terminowej zapłaty), z ich kwalifikacją – jako świadczeń niepodlegających opodatkowaniu – może być problem.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK