| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy opodatkować premię pieniężną

Kiedy należy opodatkować premię pieniężną

Jesteśmy firmą handlową. Niektóre hurtownie za długoletnią współpracę i terminowe regulowanie płatności przyznają nam czasami premię pieniężną. Czy fakt otrzymania takiej premii niesie ze sobą konieczność zapłaty podatku od towarów i usług?

Nagroda: Jeżeli premia pieniężna przyznawana przez sprzedawcę stanowi dla kontrahenta pewnego rodzaju nagrodę za udaną i efektywną współpracę handlową, a nie stanowi rabatu, to przyznanie takiej premii nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Aby jednoznacznie rozstrzygnąć, czy premia pieniężna podlega podatkowi od towarów i usług, konieczne jest przeanalizowanie postanowień umowy zawartej między stronami, określającej zasady przyznawania przez hurtownię premii pieniężnej.
Jeżeli z zawartej umowy wynika, że premia powoduje obniżenie ceny zakupu i można ją przyporządkować do konkretnych transakcji i konkretnych towarów, to należy ją traktować jako rabat obniżający cenę towaru, a tym samym wartość transakcji. W takiej sytuacji czynność ta powinna zostać udokumentowana fakturą korygującą, co spowoduje zmniejszenie wartości zakupionych towarów handlowych, a tym samym zmniejszenie kwoty podatku VAT naliczonego.
Jeżeli natomiast przyznana premia pieniężna nie stanowi rabatu, lecz dodatkowe świadczenie pieniężne, które nie dotyczy poszczególnych, konkretnych transakcji, i jest przyznawana za spełnienie określonych warunków umowy, np.:
• osiągnięcie pewnej wartości obrotów w określonym czasie,
• systematyczne składanie zamówień,
• terminowe regulowanie płatności itp.
a więc jest pewnego rodzaju nagrodą za efektywność we współpracy handlowej, to jej otrzymanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie jest bowiem czynnością wymienioną w art. 5 ustawy o VAT.
W interpretacjach urzędowych, np. w piśmie nr PPI/4430-27/A/MPS/04 wydanym przez Izbę Skarbową w Białymstoku, dopuszcza się możliwość opodatkowania premii pieniężnej, w przypadku gdy z umowy można wywnioskować, że jest ona należnością za usługę na rzecz sprzedawcy. W piśmie nie zostało dookreślone, co należy rozumieć przez świadczenie usług. Bardzo szeroka definicja „świadczenia usług” zawarta w ustawie o VAT może wzbudzać obawy, że pojęcie to obejmuje wszystkie przejawy działalności podatnika, w tym również wymienione wyżej. W przywołanym piśmie jako bez wątpienia niepodlegające opodatkowaniu zostały wymienione premie pieniężne przyznawane wyłącznie za osiągnięcie określonego poziomu obrotów. Jeżeli przyznanie premii zależałoby od wystąpienia innych elementów (np. terminowej zapłaty), z ich kwalifikacją – jako świadczeń niepodlegających opodatkowaniu – może być problem.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK