| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Moment uzyskania przychodu z odszkodowania

Moment uzyskania przychodu z odszkodowania

Nasz rok podatkowy trwa od września do sierpnia. Czy do przychodów podatkowych minionego roku podatkowego należy doliczyć odszkodowanie z ubezpieczenia komunikacyjnego, przyznane decyzją w sierpniu 2004 r., a wypłacone we wrześniu 2004 r., czy też jest to przychód września 2004 r. - według daty otrzymania pieniędzy na konto bankowe?

Przychód z odszkodowania: Moment uzyskania przychodu z odszkodowania należy określić na zasadach ogólnych, czyli według daty otrzymania pieniędzy.
Moment uzyskania przychodów z działalności gospodarczej określają przepisy art. 12 ust. 3a, 3c i 3d updop.
Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
(art. 12 ust. 3a updop).
Żaden z tych przepisów nie dotyczy przychodu z odszkodowania.
Również przepisy art. 12 ust. 3c updop, określające moment powstania przychodu z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, jak też art. 12 ust. 3d updop, określające moment powstania przychodu w przypadku rozliczeń z tytułu: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów – nie mają zastosowania do przychodów z odszkodowania.
W związku z tym przychód z odszkodowania należy określić na zasadach ogólnych i uznać za ten przychód „otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe” (art. 12 ust. 1 pkt 1 updop).
Należy zatem uznać za prawidłowe zaliczenie odszkodowania do przychodów podatkowych września 2004 r., tj. według daty otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy.
Krzysztof Lis
Podstawa prawna
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK