| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Moment uzyskania przychodu z odszkodowania

Moment uzyskania przychodu z odszkodowania

Nasz rok podatkowy trwa od września do sierpnia. Czy do przychodów podatkowych minionego roku podatkowego należy doliczyć odszkodowanie z ubezpieczenia komunikacyjnego, przyznane decyzją w sierpniu 2004 r., a wypłacone we wrześniu 2004 r., czy też jest to przychód września 2004 r. - według daty otrzymania pieniędzy na konto bankowe?

Przychód z odszkodowania: Moment uzyskania przychodu z odszkodowania należy określić na zasadach ogólnych, czyli według daty otrzymania pieniędzy.
Moment uzyskania przychodów z działalności gospodarczej określają przepisy art. 12 ust. 3a, 3c i 3d updop.
Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
(art. 12 ust. 3a updop).
Żaden z tych przepisów nie dotyczy przychodu z odszkodowania.
Również przepisy art. 12 ust. 3c updop, określające moment powstania przychodu z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, jak też art. 12 ust. 3d updop, określające moment powstania przychodu w przypadku rozliczeń z tytułu: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów – nie mają zastosowania do przychodów z odszkodowania.
W związku z tym przychód z odszkodowania należy określić na zasadach ogólnych i uznać za ten przychód „otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe” (art. 12 ust. 1 pkt 1 updop).
Należy zatem uznać za prawidłowe zaliczenie odszkodowania do przychodów podatkowych września 2004 r., tj. według daty otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy.
Krzysztof Lis
Podstawa prawna
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »