| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób wycenić nieodpłatnie otrzymany sprzęt do celów szkoleniowych

W jaki sposób wycenić nieodpłatnie otrzymany sprzęt do celów szkoleniowych

Pewna firma przekazała nam wyeksploatowany sprzęt z przeznaczeniem do celów szkoleniowych. Wystawiono nam kartę przekazania odpadu, która nie zawiera wartości urządzenia, jest tylko potwierdzeniem odbioru sprzętu. W jaki sposób należy je wycenić?

Na podstawie tak sformułowanego pytania można stwierdzić, że mamy tu do czynienia z przychodami osiągniętymi przez Państwa firmę wskutek nieodpłatnego świadczenia zgodnie z definicją zawartą art. 12 ust. 1 pkt 2, w brzmieniu1: wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
W pytaniu nie zawarto informacji, czy stan przekazanego sprzętu pozwala na bezpośrednie użytkowanie, czy też potrzebne będą określone nakłady na jego remont. Nie została również podana przyczyna, dla której strony nie określiły wartości dokonanej darowizny. Przy czym nie ma znaczenia tu fakt, że dla jednej ze stron (przekazującego) przekazany sprzęt stanowi odpad.
Wobec powyższego, w omawianej sytuacji dla określenia wartości otrzymanych składników majątku będą miały zastosowanie przepisy zawarte w art. 12. ust. 6 pkt 4 w brzmieniu: w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. Wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie składnikami majątkowymi tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia. Ponadto należy podkreślić, że ustawa o rachunkowości, w odróżnieniu od ustaw podatkowych, dla potrzeb wyceny wartości początkowej posługuje się dodatkowo pojęciami „cena sprzedaży netto” i „wartość godziwa”.
Za cenę sprzedaży netto składników aktywów przyjmuje się możliwą do uzyskania na dzień bilansowy lub przyjęcia cenę jego sprzedaży, bez podatku VAT oraz podatku akcyzowego, pomniejszoną o należne rabaty, opusty i inne zmniejszenia. Natomiast za wartość godziwą przyjmuje kwotę, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami.
Konkludując należy stwierdzić, że w pierwszej kolejności niezbędne jest dokonanie wyceny otrzymanego sprzętu zgodnie z podanymi powyżej zasadami (art. 12. ust. 6 pkt 4 updop), a następnie dokonanie odpowiedniego księgowania w korespondencji z kontem „Pozostałe przychody operacyjne”.
Porady udzielił:
Piotr Bober
– doradca ds. strategii i finansów w firmie PPH R. Kaczmarek i Synowie Spółka z o.o. w Poznaniu;
Pytania: czytelnicy.rfa@infor.pl
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »