| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób rozliczyć darowiznę u wspólników spółki cywilnej

W jaki sposób rozliczyć darowiznę u wspólników spółki cywilnej

Spółka cywilna prowadząca księgę przychodów i rozchodów zakupiła towary o wartości 400 zł (VAT 0%) i przekazała je w formie darowizny organizacji pożytku publicznego. Jeden wspólnik ma 70% udziałów i rozlicza się na zasadach ogólnych, a drugi 30% udziałów i rozlicza się podatkiem liniowym. Jak należy rozliczyć tę darowiznę? Czy może ją odliczyć tylko jeden wspólnik w wysokości 70% wartości brutto?

RADA
Odliczenie darowizny dokonanej przez spółkę możliwe jest u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Wspólnik opodatkowany podatkiem liniowym nie będzie mógł odliczyć darowizny od swoich dochodów. Natomiast wspólnik opodatkowany na zasadach ogólnych może odliczyć 70% darowizny podlegającej odliczeniu.
UZASADNIENIE
Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (np. działalności charytatywnej, nauki, edukacji, oświaty i wychowania), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, określonych w tej ustawie w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.
WAŻNE!
Ulgi podatkowe związane z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.
Wspólnik opodatkowany na zasadach ogólnych może zatem odliczyć 70% darowizny podlegającej odliczeniu. Kwotę odliczenia podatnik ten może już ująć w całości w deklaracji na zaliczkę na podatek dochodowy PIT-5 w poz. 35, zakładając, że nie przekracza 6% dochodu uzyskanego od początku roku. Ustawa nie określa bowiem, iż darowizny mogą być odliczane jedynie od dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym. Natomiast na wspólnika opodatkowanego podatkiem liniowym przypada 30% darowizny. Nie może on jednak jej odliczyć od tych dochodów, bo ta forma opodatkowania nie przewiduje odliczenia z tytułu darowizny.
Przykład
Pan Kowalski i pan Nowak są wspólnikami spółki cywilnej. Pan Kowalski opodatkowany jest na zasadach ogólnych i ma 70% udziałów w spółce. Natomiast pan Nowak opodatkowany jest według liniowej stawki i posiada 30% udziałów w spółce.
Spółka zakupiła towary o wartości 400 zł (VAT 0%) i przekazała je w formie darowizny organizacji pożytku publicznego.
W związku z tym pan Kowalski może odliczyć 70% × 400 zł = 280 zł.
Natomiast przypadająca na pana Nowaka kwota ulgi z tytułu tej darowizny w wysokości 30% × 400 zł = 120 zł nie podlega odliczeniu od jego dochodu z działalności gospodarczej opodatkowanego według liniowej stawki.
• art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 6, art. 30c ust. 2 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK