| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przychody z działalności rolniczej i gospodarczej - czy dywidenda podlega opodatkowaniu

Przychody z działalności rolniczej i gospodarczej - czy dywidenda podlega opodatkowaniu

Za ubiegły rok podatkowy spółka z o.o. osiągnęła dochody zarówno z działalności rolniczej (80%), jak i pozarolniczej (20%). Dochód w stosunku odpowiadającym przychodom z działalności rolniczej (w wysokości 80%) przeznaczono na wypłatę dywidendy, natomiast pozostałe 20% przekazano na kapitał zapasowy. Czy i w jakiej wysokości powinien być pobrany zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu z udziału w zysku?

Dywidenda: Przychody uzyskiwane z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej (dywidendy) podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu). Jeżeli jednak dywidenda pochodzi z tej części dochodów, których źródłem jest działalność rolnicza, nie podlega opodatkowaniu, ale jest wypłacana w kwocie brutto. Nie dotyczy to oczywiście przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 4 updop dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej. A zatem kwota zysku przekazana na kapitał zapasowy nie stanowi przychodu z udziału w zysku. Kwota ta nie podlega opodatkowaniu. Dopiero ewentualne przekazanie kwot z kapitału zapasowego na kapitał zakładowy będzie podlegało opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 1 updop).
Kwota zysku przekazana na kapitał zapasowy nie stanowi przychodu z udziału w zysku i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W Państwa przypadku do ustalenia podstawy opodatkowania dochodu przeznaczonego na wypłatę dywidendy będzie miał zastosowanie art. 10 ust. 1a updop. I tak, jeżeli osoba prawna uzyskuje przychody z działalności rolniczej oraz z innych źródeł przychodów, łączną kwotę dochodu z udziału w zysku zmniejsza się o dochód z działalności rolniczej, uzyskany za ten sam okres sprawozdawczy, z wyjątkiem dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Gdy ustalenie dochodu zmniejszającego jego łączną kwotę nie jest możliwe, dochód ten ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, w ogólnej kwocie przychodów. Wyłączenie przychodów z działów specjalnych wynika stąd, że zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 1 updop przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, ale stosuje się do przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
A zatem podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowi tylko ta część dochodów przeznaczonych na wypłatę dywidendy, która jest uzyskiwana z pozarolniczej działalności gospodarczej.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »