| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Omyłki rachunkowe należy poprawić

Omyłki rachunkowe należy poprawić

Zamawiający ogłosił przetarg na dostawę specjalistycznego sprzętu medycznego w tym na 120 sztuk specjalnych strzykawek. Dostawca w swojej ofercie przedstawił następujące wyliczenie ceny - cena jednostkowa 4,6 zł x liczba jednostek (120 sztuk) = 540 zł. Czy zamawiający powinien poprawić omyłkę rachunkową i w jaki sposób?

Prawo zamówień publicznych, zgodnie z zapisem art. 88 zobowiązuje zamawiającego do poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych w obliczaniu ceny oferty.
Uzasadnienie
Jeżeli obliczona cena nie odpowiada iloczynowi ceny jednostkowej oraz liczby jednostek miar, przyjmuje się, że prawidłowo podano liczbę jednostek miar oraz cenę jednostkową (art. 88 ust. 1 ppkt. a). Zamawiający powinien poprawić ofertę w następujący sposób: cena jednostkowa (np. 4,6 zł) x liczba jednostek (120 sztuk) = 552 zł.
Zamawiający, kiedy dokona poprawy omyłek w obliczaniu ceny, powinien niezwłocznie powiadomić o tym wszystkich oferentów, którzy złożyli oferty. Jeżeli oferent, w którego ofercie dokonano poprawki omyłki rachunkowej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia nie wyrazi na to zgody, zamawiający odrzuca jego ofertę. Taki tok postępowania wynika z zapisu art. 89 ust. 1 pkt 7, w którym czytamy: „Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli wykonawca w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie zgodził się na poprawienie omyłki rachunkowej w obliczeniu ceny”. Do czasu uzyskania zgody oferenta procedura przetargowa zostaje wstrzymana w tym sensie, że zamawiający nie może dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty.
Marcin Melon
wiceprezes CEYTA – Europejskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Konsultantów
Podstawa prawna
Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych Dz.U. nr 19, poz. 177


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »