| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Omyłki rachunkowe należy poprawić

Omyłki rachunkowe należy poprawić

Zamawiający ogłosił przetarg na dostawę specjalistycznego sprzętu medycznego w tym na 120 sztuk specjalnych strzykawek. Dostawca w swojej ofercie przedstawił następujące wyliczenie ceny - cena jednostkowa 4,6 zł x liczba jednostek (120 sztuk) = 540 zł. Czy zamawiający powinien poprawić omyłkę rachunkową i w jaki sposób?

Prawo zamówień publicznych, zgodnie z zapisem art. 88 zobowiązuje zamawiającego do poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych w obliczaniu ceny oferty.
Uzasadnienie
Jeżeli obliczona cena nie odpowiada iloczynowi ceny jednostkowej oraz liczby jednostek miar, przyjmuje się, że prawidłowo podano liczbę jednostek miar oraz cenę jednostkową (art. 88 ust. 1 ppkt. a). Zamawiający powinien poprawić ofertę w następujący sposób: cena jednostkowa (np. 4,6 zł) x liczba jednostek (120 sztuk) = 552 zł.
Zamawiający, kiedy dokona poprawy omyłek w obliczaniu ceny, powinien niezwłocznie powiadomić o tym wszystkich oferentów, którzy złożyli oferty. Jeżeli oferent, w którego ofercie dokonano poprawki omyłki rachunkowej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia nie wyrazi na to zgody, zamawiający odrzuca jego ofertę. Taki tok postępowania wynika z zapisu art. 89 ust. 1 pkt 7, w którym czytamy: „Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli wykonawca w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie zgodził się na poprawienie omyłki rachunkowej w obliczeniu ceny”. Do czasu uzyskania zgody oferenta procedura przetargowa zostaje wstrzymana w tym sensie, że zamawiający nie może dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty.
Marcin Melon
wiceprezes CEYTA – Europejskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Konsultantów
Podstawa prawna
Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych Dz.U. nr 19, poz. 177


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »