| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatnik może odliczyć VAT przy nabyciu działki budowlanej od gminy

Czy podatnik może odliczyć VAT przy nabyciu działki budowlanej od gminy

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji i wynajmu nieruchomości. Zamierzam nabyć od gminy działkę budowlaną, do której ceny gmina dolicza podatek VAT. Czy mogę odliczyć VAT od nabytej działki?

Najem nieruchomości: Możliwość odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu działki istnieje, jeżeli będzie na niej wybudowany budynek przeznaczony do sprzedaży, budowla lub budynek niemieszkalny przeznaczony na wynajem albo budynek mieszkalny przeznaczony do wynajmu na cele inne niż mieszkaniowe.
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast prawo do odliczenia nie przysługuje w zakresie, w jakim nabywane przez podatnika towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania innych czynności niż opodatkowane (a ściślej – innych czynności niż dające prawo do odliczenia).
Odliczenie VAT przysługuje, jeśli nabyte towary są wykorzystywane podczas wykonywania czynności opodatkowanych.
Z treści pytania wynika, że prowadzi Pan działalność w zakresie produkcji (jak rozumiem – budowy w celu sprzedaży) nieruchomości oraz ich wynajmu. Sprzedaż nowych nieruchomości jest zawsze opodatkowana, a zatem jeśli nabywana działka ma służyć wybudowaniu na niej budynku (budowli) na sprzedaż, to bez wątpienia przysługuje prawo do odliczenia.
Nieco inaczej ma się rzecz, jeśli na nabytej działce ma być wybudowany budynek na wynajem. Nie wszystkie bowiem usługi najmu nieruchomości są opodatkowane – przepisy przewidują zwolnienie od podatku usług w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT).
Jeśli zatem budynek, który ma być wybudowany na działce, będzie budynkiem mieszkalnym i będzie przeznaczony na wynajem na cele mieszkaniowe, prawo do odliczenia może nie przysługiwać (jeśli cały budynek będzie wynajmowany na cele mieszkaniowe) lub przysługiwać tylko częściowo (jeśli tylko część budynku będzie wynajmowana na cele mieszkaniowe).
Tomasz Krywan
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »